Foto: Arnis Blumbergs, “LV”
No šā gada 28.maija līdz 1.jūnijam Skandināvijas kriminoloģijas padome, Latvijas Neatkarīgo kriminologu asociācija, Zinātnes padome un Kriminoloģisko pētījumu centrs rīkoja semināru “Sociālās izmaiņas un noziedzība Skandināvijā un Baltijas reģionā”. Šajā seminārā piedalījās kriminologi, juristi un sociologi no Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Krievijas, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Islandes, Grenlandes, Lielbritānijas un Latvijas (pavisam 63 dalībnieki).
Semināra laikā notika arī 14. Baltijas kriminologu seminārs, kura tematika bija transnacionālās noziedzības globālās problēmas. Baltijas kriminologu seminārs notiek jau četrpadsmito reizi, un šādi semināri parasti noris katru gadu citā Baltijas valstī. Latvijā notiekošo Baltijas kriminologu semināru temats tradicionāli ir organizētā noziedzība. Tā kā organizētā noziedzība Latvijā iegūst aizvien transnacionālāku raksturu un tai aizvien raksturīgākas ir globalizācijas pazīmes, tad domājams, ka šis seminārs notika pareizā laikā un vietā. Turklāt 2000.gada decembrī Latvija parakstīja ANO konvenciju par cīņu pret transnacionālo organizēto noziedzību, kas nosaka nepieciešamību pēc dažādu ar organizēto noziedzību saistītu jautājumu plašākas skaidrošanas.
Organizētās noziedzības aizvien pieaugošākā transnacionalizācija ir radījusi situāciju, ka viena valsts individuāli nespēj sekmīgi apkarot šo negatīvo fenomenu, jo ir nepieciešami vairāku valstu kopīgi pasākumi un centieni, un šādi semināri ir viens no veidiem, kā apmainīties ar pozitīvo pieredzi dažādu valstu organizētās noziedzības apkarošanas praksē, kā arī iespēja iegūt informāciju par citu valstu kļūdām un neatkārtot tās. Baltijas valstīs noziedzība ir līdzīga, tā atrodas blakus un ir savstarpēji saistīta arī noziedzīgajos tīklos; tāpat nevar aizmirst, ka blakus atrodas Krievija, no kurienes organizētā noziedzība pašlaik aktīvi cenšas iespiesties Latvijas tirgū un arī citās pasaules valstīs, — tas viss nosaka nepieciešamību runāt par organizēto noziedzību un tās apkarošanu visām Baltijas valstīm kopīgi, neaizmirstot par Krieviju un tās ietekmi.
Semināra gaitā galvenokārt tika raksturota organizētās noziedzības situācija, attīstības tendences un īpatnības Baltijas valstīs un Krievijā, kā arī analizēta tās kopsakarība ar organizēto noziedzību Skandināvijas valstīs (īpaši prostitūcijā, sieviešu tirdzniecībā un nelegālajā imigrācijā).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.