Pirms sāku pildīt konstitucionālās tiesas tiesneša amata pienākumus, es devu zvērestu par uzticību savai valstij un solīju tiesu spriest stingrā saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi. Kopš tā brīža Satversme ir kļuvusi par manu darba rīku. Bet tā noteikti nav kļuvusi "ikdienišķa". Patiesībā, tagad es vēl vairāk apzinos un novērtēju šā apjoma ziņā nelielā akta nozīmīgumu un ietekmi.
Konstitūcijas kā juridiska dokumenta būtība ir skaidrota dažādi.
Tā nostiprina un aizsargā valsts un nācijas galveno vērtību sistēmu. Tā nosaka vadlīnijas visai tiesību sistēmai, tostarp arī visu varas atzaru kompetenci un varas institūciju savstarpējās attiecības.
Tā atspoguļo fundamentālas vērtības, unikālas valsts un sabiedrības iezīmes.
Tā visaugstākajā juridiskajā līmenī nostiprina galvenos "uzvedības noteikumus" valstī un tādā veidā stabilizē valsts un sabiedrības attiecības.
Tajā ir nostiprināti galvenie noteikumi un principi, kas cilvēkam jāievēro, dzīvojot konkrētā valstī, vienlaikus tajā ir noteiktas arī cilvēka tiesības, brīvības un pienākumi.
Atceroties un novērtējot konstitūcijas lomu un nozīmi, vienmēr prātā der paturēt, ka ne jau pati konstitūcija ir tā galvenā vērtība.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.