4. Decembris 2012 /NR. 49 (748)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts tiesu ekspertīžu biroja teorētiskie un praktiskie aspekti
1
Bac.philol.
Gunta Riktere
Juridiskās koledžas absolvente, RSU Tiesību zinātnes programmas 3. kursa studente, tiesu eksperte 

Valsts tiesu ekspertīžu birojs ir specializētā civildienesta iestāde, kas jau nosvinējusi 91. pastāvēšanas gadadienu. Pašreizējā valsts pārvaldes reformu gaita tieši skar arī Valsts tiesu ekspertīžu biroju (turpmāk – VTEB). Tiek veikti funkciju auditi, vērtēta iestādes lietderība. Pagaidām iestādes liktenis pašreizējo politisko kolīziju laikā vēl nav izlemts, līdz ar to jautājums par VTEB juridisko statusu, kompetenci un pastāvēšanu nākotnē ir aizvien ļoti aktuāls.

Valsts pārvaldes sakārtošanas jautājums Latvijā ir aktuāls kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad pēc neatkarības atjaunošanas bija jāsāk no jauna veidot savu nacionālo administrāciju. Valsts pārvaldes reformas īstenošanas jautājums ir nozīmīgs arī šobrīd, kad ne tikai veiksmīgi jāorganizē valsts institūciju darbs, jānovērš funkciju dublēšanās, jāatvieglo birokrātiskās procedūras, bet arī jādara viss iespējamais, lai efektīvi tiktu izlietoti valsts līdzekļi un samazināts ierēdņu skaits, kas veic viena veida pienākumus.

Latvijā valsts pārvaldes institucionālā sistēma ir veidota pēc noteiktiem kritērijiem. Latvijas Republikas Satversmes1 58. pants nosaka, ka Ministru kabinetam ir pakļautas valsts pārvaldes iestādes. Attiecīgi Ministru kabinets ir atbildīgs par visu tam pakļauto iestāžu darbību.

Viena no valsts pārvaldes centrālajām institūcijām ir valsts civildienests. Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas viens no valsts galvenajiem uzdevumiem bija tieši civildienesta izveidošana, kas aizsākās ar 1994. gada 21. aprīlī Saeimas pieņemto likumu "Par valsts civildienestu",2 šādā veidā ierindojot Latviju kā vienu no pirmajām valstīm Austrumeiropā, kas juridiski noregulēja valsts pārvaldē strādājošo statusu. Valsts civildienestā strādājošo ierēdņu darbību regulē gan Latvijas Republikas Satversme, gan Valsts civildienesta likums,3 gan Valsts pārvaldes iekārtas likums,4 gan likums "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā",5 kā arī daudzi un dažādi Ministru kabineta noteikumi un iekšējie normatīvie akti.

VTEB ir specializētā civildienesta iestāde, kas jau nosvinējusi 91 pastāvēšanas gadu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
DP
4. Decembris 2012 / 16:28
2
ATBILDĒT
Ja pareizi atceros tad tieši Čentoricka bija tā, kas panāca Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekspertīžu pārvaldes ķīmisko (augsnes, augu valsts izcelsmes objektu, šķiedras, laku un krāsu, stikla, polimēru, metālu un to sakausējumu, autotransporta spuldzīšu, numuru atjaunošanas), rokrakstu un autotehnisko ekspertīžu likvidēšanu, kā rezultātā ir izveidots VTEB monopols, kas ir pazeminājis ekspertīžu kvalitātes līmeni un ievērojami pagarinājis ekspertīžu izpildes termiņus. Tā bija neviz funkciju pārklāšanās VTEB un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekspertīžu pārvaldes darbā, bet gan vajadzīga konkurence un alternatīva.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties