Šī gada 4. janvārī vācbaltu juristam un politologam, LZA ārzemju loceklim Dr.iur., Dr.h.c. Dītriham Andrejam Lēberam (4.01.1923.–24.06.2004.) būtu apritējuši 90 gadi.
Pieminot ievērojamo zinātnieku un sabiedrisko darbinieku, kuram savulaik bija arī ļoti būtiska loma Latvijas tiesību sistēmas un tiesiskās kultūras atgriešanā Rietumeiropas tradīcijās, tieši viņa dzimšanas dienā, 4. janvārī, Rīgā, Mencendorfa namā, notika piemiņas pasākums, ko rīkoja Latvijas Zinātņu akadēmija, Mencendorfa nams un Latvijas Juristu biedrība.
Svinīgajā sarīkojumā tika noturēti trīs priekšlasījumi: LZA goda doktors Egils Levits dalījās atmiņās par D.A. Lēbera darbību jurisprudencē un politoloģijā, akadēmiķis Jānis Stradiņš stāstīja par LZA sadarbību ar D.A. Lēberu, savukārt akadēmiķis Kalvis Torgāns – par viņa ieguldījumu Latvijas tiesību zinātnes attīstībā pēc valstiskās neatkarības atgūšanas.
D.A. Lēbera piemiņas pasākumā jau trešo reizi tika pasniegta arī viņa vārdā nosauktā balva – to saņēma viņa kādreizējais zinātniskais līdzstrādnieks un darba simbolisks turpinātājs – Dr.iur.h.c. Egils Levits.
Tāpat svinīgajā sarīkojumā interesenti varēja iepazīt Mencendorfa namu, kura pēdējais pirmskara īpašnieks bija Lēbera vectēvs – senas Rīgas tirgotāju ģimenes loceklis – Augusts Mencendorfs. 1695. gadā celtais un ar ar D.A. Lēbera finansiālu atbalstu 1992. gadā atjaunotais nams šobrīd ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle un atspoguļo rīdziniekiem kādreiz tipisku dzīvesveidu. Interesanti, ka tieši Lēbera priekšteči – Mencendorfu dzimta – savulaik guvusi panākumus arī ar Rīgas (Melnā) balzama tirgošanu gan Krievijas impērijā, gan aiz tās robežām.
Jurisprudencei un politoloģijai veltīta dzīve
Dītrihs Andrejs Lēbers (Dietrich André Loeber) dzimis 1923.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.