12. Februāris 2013 /NR. 6 (757)
Redaktora sleja
Augļošana un ētika
12
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Pēdējā laikā arvien vairāk dzirdam dažādus dzīvesstāstus par izmisumā nonākušiem "ātro kredītu" ņēmējiem. Tomēr pagājušā nedēļā žurnālā "IR" publicētās "ātro kredītu" gada procentu likmes pirmajā brīdī likās joks. Taču nē – tiesiskā valstī Latvijā gada likme kredītam var būt amplitūdā no 150 % līdz pat 1552 %! Aizņemoties 200 latus, gada beigās jāatlīdzina jau 3304 lati! Prātā pat nenāk vārds "augļošana", drīzāk – cilvēku ekspluatācija.

Iepazīstoties ar ātro kredītu gada procentu likmēm, atminējos tiesību un ētikas attiecību mijiedarbības problēmas. L. Šulcs grāmatā "Tiesības kā ētikas minimums" norāda, ka pastāv vairākas teorijas par ētikas minimumu. Viena teorija, ko pārstāv Petražickis, skaidro, ka ētiskais elements tiesībās ir obligāts, lai tās kļūtu par sabiedrībā atzīstamām. Ja tiesības nesatur ētikas minimumu, tad sabiedrība tās atsakās ievērot. Cita teorija, ko pārstāv Jellineks, skaidro, ka tiesības ir tā minimālā ētikas daļa, bez kuras nebūtu iespējama cilvēku sabiedrība. Tiesības ir ētikas minimums, kuru mērķis ir nodrošināt cilvēku līdzāspastāvēšanu jeb sociālo eksistenci. Savukārt Šopenhauers norāda, ka tiesības dod cilvēkam minimālo uzdevumu – atturēties no citiem kaitīgas darbības, savukārt ētika dod plašāku uzdevumu – palīdzēt citiem cilvēkiem. Hartmana pārstāvētā teorija vairs nepaliek ētikas vai tiesiskas jābūtības plaknē, bet iztirzā ētikas un tiesību pārdzīvojumu: tiesību līmenī tiek panākta tikai saprašanās indivīdu starpā, turpretim ētikas pārdzīvojumā "es un tu" robeža ir nojaukta un indivīds iejūtas otrā indivīdā.

Izbrīnu raisa ne tikai valsts nespēja atrisināt "ātro kredītu" gada procentu anomālijas. Skaidrs, ka privātautonomijas princips jāsamēro ar citu cilvēku tiesībām uz labklājību. Krimināllikuma 201. pants un VIII1 nodaļa jau šobrīd paredz tiesiskās sekas gan fiziskai, gan juridiskai personai, kura nodarbojas ar augļošanu.

Lielāku izbrīnu rada "ātro kredītu" devēju ētiskie priekšstati un vienaldzība pret citu cilvēku dzīvēm. Paredzot kredītam gada procentu likmi 1552 % apmērā, ir pazaudēts saprāts un sāta sajūta. Ja pats cilvēks neapzinās savas rīcības neētiskumu un nemaina savu rīcību, tad likumdevējam pareizās rīcības modelis jeb minimālais ētikas standarts jānosaka tiesību normās.

Diemžēl jāatzīst, ka šādi cilvēki nav izturējuši brīvības testu kredīta procentu noteikšanā, jo tiem trūkst ētikas atskaites kritēriju. Tādā gadījumā ir nepieciešami valsts normatīvi.

Tomēr šīs konkrētās situācijas atrisināšana ar imperatīviem noteikumiem nerisinās cēloņus. Ar likumu nevar aizlāpīt cilvēka tiesiskās un taisnīguma apziņas trūkumu vai pat neesamību. Ja cilvēkam taisnīgums nav vērtība, tad ikvienam likumam var atrast apkārtceļu.

VISI RAKSTI 12. Februāris 2013 /NR. 6 (757)
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Armands
18. Februāris 2013 / 15:31
0
ATBILDĒT
Jūsu teikto var papildināt arī ar iecerētajiem grozījumiem Civillikumā, ieviešot ES direktīvu par maksājumu kavēšanu.

22.01.2013. Jurista Vārdā jau bija pausta pamatota kritika par šo Civillikuma \"piesārņošanu\" ar tiesisko regulējumu, kas sistēmiski būtu ietverams citos normatīvajos aktos - konkrētās direktīvas gadījumā Komerclikumā, jo šī direktīva galvenokārt ir attiecināma uz maksājumiem komerctiesiskajās attiecībās.
Baraks Osama
18. Februāris 2013 / 13:50
0
ATBILDĒT
Ja reiz problēmas pastāv konkrētā civiltiesisko attiecību segmentā - ātro kredītu izsniegšanā neapdomīgiem patērētājiem, kādēļ tiesību aktu grozījumiem jāaptver arī pārējās jomas? Kādēļ jāaiztiek Civillikums, nevis, teiksim, Patērētāju tiesību aizsardzības likums, kurā noteiktu, ka noteikta veida līgumsodi nav piemērojami patērētāju līgumos? Tā sauktā tiesiskuma koalīcija aizvien biežāk izceļas ar idejām, kas no tiesību sistēmas viedokļa ir diezgan neizprotamas (uzreiz nāk prātā šķīrējtiesu reformas iecere, kas demonstrē no pārējās pasaules kardināli atšķirīgu izpratni par šķīrējtiesas lomu un darbības principiem).
tnt
17. Februāris 2013 / 22:20
0
ATBILDĒT
@Repo

\"kredīts ir instruments komercdarbības nodrošināšanai\" muļķības. Turklāt cien. Repo acīmredzot nespēj konstatēt ļoti tieši uz noteiktu auditoriju vērstu reklāmu minēto kredīt-uzņēmumu izpildījumā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties