5. Marts 2013 /NR. 9 (760)
Informācija
Augstākā tiesa strādā pāri saviem spēkiem
1

Augstākā tiesa aizvadītajā gadā strādājusi pārslodzē – gada pārskata plēnumā, kas notika 22. februārī, atzina Augstākās tiesas (turpmāk – AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs un Senāta departamentu un tiesu palātu priekšsēdētāji. Arī ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, uzrunājot tiesnešus, novērtēja, ka AT aizvadītajā gadā strādājusi maksimāli, pat pāri saviem spēkiem.

Kā izskanēja plēnumā, 2012. gadā AT saņemtas 5282 lietas, bet izskatītas 5194, taču, ņemot vērā ar katru gadu pieaugošo lietu atlikumu, iepriekšējo gadu pabeidzot, neizskatītas vēl bija 3152 lietas. Piecu gadu laikā lietu uzkrājums AT divkāršojies, lai gan, būtiski nepalielinot tiesnešu skaitu, tiek izskatīts par 24% vairāk lietu.

Lielākais lietu skaits ir civillietas – 49% no Senātā un 91% no tiesu palātās saņemtajām lietām. Krimināllietas Senātā ir 24%, administratīvās lietas – 27%. Arī lielākais neizskatīto lietu atlikums ir Senāta Civillietu departamentā un Civillietu tiesu palātā.

Vidēji viens AT tiesnesis gadā izskatījis 103 lietas, Senātā šis skaits ir vēl lielāks – vidēji 115. Kā atzina gan AT priekšsēdētājs, gan struktūrvienību vadītāji – tā ir nepieņemami liela slodze augstākās instances tiesnešiem, kuru nolēmumi veido judikatūru; strādāt vēl intensīvāk, nezaudējot darba kvalitāti, nav iespējams. Bez tiesu lietu izskatīšanas AT tiesneši pildījuši arī vairākus citus pienākumus: lasījuši lekcijas augstskolās, Tiesnešu mācību centrā, tiesnešu un citās konferencēs, strādājuši tiesnešu pašpārvaldes institūcijās, gatavojuši atsauksmes par zemāku instanču tiesnešu darbu, piedalījušies Tieslietu ministrijas darba grupās un Saeimas komisiju sēdēs normatīvo aktu izstrādes procesā, gatavojuši likumu komentārus utt.

Risinājums neizskatīto lietu atlikuma un tiesnešu darba slodzes mazināšanai, protams, būtu tiesnešu skaita palielināšana, taču, kā norādīja AT priekšsēdētājs – budžetā tam nav paredzēti līdzekļi, turklāt situācija ir neskaidra saistībā ar AT struktūras maiņu, kad, pārejot uz tā saukto tīro trīs pakāpju tiesu sistēmu, ar 2015.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Repo
8. Marts 2013 / 12:47
0
ATBILDĒT
Kādā veidā advokātu process paātrinās tiesvedību?

Advokāts pareizi noformēs kasāciju un iesniegs, un kasācijas instance to pieņems?

Ja tiek virzīts šāds arguments - lūdzu, statistiku galdā, cik procenti advokātu kasācijas sūdzības ir pieņemtas, cik atteiktas.

Ja kasācijā nav ko rakstīt, jo ir stabila prakse, tad advokāta klātbūtne radīs jaunu tiesību problēmu?

Nekur nav konkrētas atbildes - kā tieši advokātu process paātrinās procesu!
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties