5. Marts 2013 /NR. 9 (760)
Redaktora sleja
Bez tiesībām nav kultūras. Bez kultūras nav īstas dzīves
1
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Tiesību kvalitāti nosaka kultūra. To precīzi raksturo Vasilija Sinaiska un žurnāla "Jurists" pamattēze: "Bez tiesībām nav kultūras. Bez kultūras nav īstas dzīves." Raksturojot tiesību un kultūras saistību, V. Sinaiskis norādīja, ka spēks kā tiesību elements nav raksturīgs izpratnei par tiesībām kā kultūras vērtību. Tiesību spēks ir nevis tās iespējā ārēji piespiest, bet cilvēku un sabiedrības kulturālā izpratnē par tām. Tie gadījumi, kad tiesības tiek uzturētas ar ārējiem līdzekļiem, ir nenormāli, tas ir sāpīgs tiesību stāvoklis, kurš nevar pastāvēt līdzās vispārīgai idejai par tiesībām.

Pagājušajā nedēļā uzzinājām, ka vēl viens Latvijas dižozols – dzejnieks Imants Ziedonis – ir aizgājis.

Viņa atziņu nozīme nav pārvērtējama. Viņa darbi iedvesmos un stiprinās daudzus arī turpmāk. I. Ziedonis latviešu tautai paliks mūžīga vērtība un ceļa rādītājs.

Dzejniece Māra Zālīte norāda, ka "aiziedams Ziedonis nekur neaiziet. Paliek viņa personības starojums, latvieša stāja, rūpes par sabiedrību, spēja veiksmīgi un kaislīgi strādāt. Tas viss mums paliek. Šobrīd zaudējuma sajūta dominē, bet gribas teikt, līdzīgi kā reiz Ziedonis teicis par Aleksandru Čaku, – lielie kalni ir jānolīdzina ar zemi, katram ņemot pa saujai un berot kabatās. Tad kalns ir sadalīts pa pusotra miljona sirdīm. Pēc tam var sanākt kopā un sabērt kalnu no jauna".

I. Ziedoņa atziņās varam smelties daudzas dzīves vadlīnijas. Tai skaitā, piemēram, par taisnības dažādo, bet principiāli svarīgo izpratni.

"Mācos to mākslu – dzīvot ar visiem pa draugam. Kaimiņu puikas piekāva manējo, negribas tāpēc ar kaimiņu naidoties, pieteicu puikam, lai piekrīt un nestrīdas. Taisnība, ka vista bija pirmā. Vistai prieks, ka es viņu cienu. Bet ola arī bija pirmā – tur es viņai piekrītu, un ola mani uzskata par saprotošu cilvēku! Šī? Šī ir ļoti jauka glezna! Bet no otras puses… man jums jāpiekrīt, ka ne visai… Jūs mani pārliecināsiet, jums būs vēl taisnība. No vienas puses un no otras puses, tā un šitā. Pamēģiniet: no vienas puses un no otras puses. Piekrītiet, kad jūs ieejat veikalā un kad jums teic, ka Rīgas balzama nav. Bet balzamu var dabūt… no otras puses. Piekrītiet, ka tiem no otras puses arī ir taisnība. Taisnība ir vieniem, ir otriem. No kuras puses nauda ir nauda? No cipara puses vai no ģerboņa puses? Piekrītiet, ka saule tikpat skaista lec, cik skaista noriet. Piekrītiet, ka tur, kur saule ir tagad, – vienam tā lec, vienam noriet. No vienas puses un no otras puses. Taisnība lampai uz galda, un taisnība tumsai kaktā. Taisnība tiem, kas teic "smird", un taisnība tiem, kas teic "smaržo". Ķiploks, piemēram, vienam smaržo, bet otram smird. Jūras aļģes vienam smaržo, otram – smird. Tāpat zirgi, siers, odekoloni, "baltie ceriņi", "landiši". No vienas puses un no otras puses. Šausmīgi daudz taisnību. Nojukt var, ja nav savējās."

VISI RAKSTI 5. Marts 2013 /NR. 9 (760)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
GL
8. Marts 2013 / 08:33
0
ATBILDĒT
http://www.ltv.lv/video/ipashas-parraides/23988/vakara-intervij -ar-imantu-ziedoni-16.03.2001/
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties