16. Aprīlis 2013 /NR. 15 (766)
Skaidrojumi. Viedokļi
Cik pamatota ir monopoltiesību piešķiršana advokātiem
102
Mg.iur.
Māris Onževs
LU Juridiskās fakultātes doktorants, šobrīd izstrādā promocijas darbu Berlīnes Humbolta universitātē 
Andris Rimša
Mg.iur. summa cum laude (LU Juridiskā fakultāte), LLM (Hārvarda Juridiskā skola), ASV Ņujorkas štata advokāts, advokāts birojā "Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP" 

Pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos arvien dinamiskāk tiek veidota sabiedriskā doma jaunu Civilprocesa likuma grozījumu pieņemšanai,1 ar kuriem varētu tikt sadārdzināta tiesvedība, kā arī aizskartas personu tiesības uz pieeju taisnīgai tiesai.

Pašlaik civiltiesiskos strīdos procesa dalībniekiem ir tiesības brīvi izvēlēties par savu pārstāvi gandrīz jebkuru pilngadīgu personu. Taču vairāku institūciju pārstāvji, tostarp Saeimas Juridiskās komisijas un Tieslietu ministrijas amatpersonas, kā arī paši zvērināti advokāti (turpmāk rakstā saukti arī par advokātiem) publiski ir pauduši viedokli, ka Civilprocesa likumā būtu nostiprināmas daudz plašākas advokātu pilnvaras. Proti, ar attiecīgajiem likuma grozījumiem ir plānots noteikt, ka civillietās vismaz kasācijas instancē advokātiem būs ekskluzīvas monopoltiesības pārstāvēt tiesvedības dalībniekus (turpmāk – advokātu process).2

Tomēr monopoltiesību piešķiršana advokātiem jeb advokātu procesa ieviešana nav risinājums civilprocesa efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai. Gluži pretēji – šo priekšlikumu ieviešana nodarīs kaitējumu gan civilprocesa dalībniekiem, gan sabiedrībai kopumā.

Lai pamatotu autoru viedokli, raksts ir strukturēts piecās daļās. Raksta pirmajā daļā ir apkopoti publiski izskanējušie argumenti, kādēļ advokātiem būtu jāpiešķir monopoltiesības veikt pārstāvību civillietās kasācijas instancē. Raksta otrajā daļā ir izvērtēta iespējamo grozījumu pamatotība, balstoties uz datiem par līdzšinējo kasācijas tiesvedību. Tādā veidā būtu secināms, vai minētie apgalvojumi par personu, kurām nav zvērināta advokāta kvalifikācija, pārstāvības nodarīto kaitējumu patiešām varētu atbilst patiesībai (turpmāk šādas personas dēvēsim par ne-advokātiem). Raksta trešajā daļā ir izskaidrots, kādēļ kasācijas procesa monopolizēšana nesasniegs vienu no grozījumu ierosinātāju mērķiem – tiesvedības kvalitātes uzlabošanu. Ceturtajā daļā ir atklāti iemesli, kas liek apšaubīt apgalvojumu, ka monopoltiesību piešķiršana advokātiem novērsīs kaitējumu tiesas procesam kopumā, t.i., paātrinās tiesvedības procesu. Visbeidzot, piektajā daļā ir izskaidrots, kādēļ salīdzinājumā ar pašlaik pastāvošo kārtību monopoltiesību piešķiršana advokātiem nodarīs kaitējumu ne tikai tiesvedības dalībniekiem, bet arī visai sabiedrībai kopumā.

Rakstā paustās analīzes ietvaros galvenokārt ir vērtēts nevis grozījumu tiesiskums, bet gan tiesībpolitiskie un ekonomiskie apsvērumi, kas saistīti ar grozījumu reālo ietekmi uz juridisko pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un tiesvedības izmaksām.

 

I. Izteiktie apsvērumi (argumenti) advokātu procesa ieviešanai

Advokātu procesa nepieciešamība tiek attaisnota ar diviem pamata pieņēmumiem. Pirmais pieņēmums – šādi grozījumi ir nepieciešami kvalitatīvākai procesa dalībnieku interešu pārstāvībai (procesa dalībniekus dēvēsim par klientiem, jo juridiskās palīdzības un pārstāvības pakalpojumu tirgū procesa dalībnieki ir šo pakalpojumu saņēmēji). Šis pieņēmums izriet no uzskata, ka ne-advokātiem, kuri kasācijas procesā pārstāv paši sevi vai klientu, nav pietiekamu juridisku zināšanu, un tādēļ tie attiecīgi kaitē paši sev vai arī saviem klientiem.3

Saskaņā ar otro pieņēmumu ne-advokāti kaitē ne tikai saviem klientiem vai arī sev pašiem, bet arī citiem procesa dalībniekiem. Tiek prezumēts, ka ne-advokātiem nav pietiekamu juridisko zināšanu un ka tie ar nekvalitatīvām sūdzībām nepamatoti noslogo Augstāko tiesu un tādējādi negatīvi ietekmē arī kopējo lietu izskatīšanas laiku.4

Norādītos argumentus par nepieciešamību piešķirt advokātiem monopoltiesības uz pārstāvības tiesībām kasācijas instancē var iedalīt šādās kategorijās, kā tas ir atspoguļots tabulā.

Ne-advokāts

Nekaitē citiem
(nekavē tiesas procesu)

Kaitē citiem
(kavē tiesas procesu)

Nekaitē sev/klientam
(darbojas savās/klienta interesēs)

Uz šiem gadījumiem grozījumi neattiecas

Ar grozījumiem vēlas novērst šos gadījumus
(Piemēram, klients apzināti vēlas iesniegt kasācijas sūdzību un vilcināt procesu, un ne-advokāts (vai arī klients pats) veiksmīgi izpilda klienta vēlmes)

Kaitē sev/klientam (nedarbojas savās/klienta interesēs)

Ar grozījumiem vēlas novērst šos gadījumus
(Piemēram, neprofesionāla pārstāvība, kas nevilcina procesu; nekvalitatīvas sūdzības iesniegšana, kas tiek noraidīta, nevilcinot procesu)

Ar grozījumiem vēlas novērst šos gadījumus
(Piemēram, nekvalitatīvas sūdzības iesniegšana, kas tiek noraidīta vai arī pieņemta izskatīšanai, vilcinot procesu; klientam nav pilnas informācijas par lietas bezcerīgumu kasācijas instancē, kā rezultātā klients pretēji savām interesēm iesniedz kasācijas sūdzību)

 

II. (Ne)pastāvošie dati par līdzšinējo ne-advokātu un advokātu darbības kvalitāti

Ieviešot likumu, kas aizliedz personai pārstāvēt pašai sevi vai arī izvēlēties sev atbilstošāko pārstāvi, ir jābūt rūpīgam pamatojumam, kādēļ šāds tiesību ierobežojums ir nepieciešams.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
102 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viesturs
24. Aprīlis 2013 / 16:32
0
ATBILDĒT
ļoti labs un pamatots raksts, paldies autoriem!

A.Rimšas kungs bija pie manis vienā procesā - Jurists ar lielo burtu.
Jurists
22. Aprīlis 2013 / 23:23
0
ATBILDĒT
Esmu redzējis daudzu advokātu prasības pieteikumus tiesai, apelācijas un kasācijas sūdzības. Diemžēl sastādītie dokumenti neizraisīja cieņu pret daudziem dokumentu autoriem. Tas pats attiecas uz tiesu spriedumiem, kuri ir pat tādā līmenī, ka rada bažas par cilvēku paļaušanos uz taisnīgu tiesu, ko garantē Satversmes 92.pants. To arī var attiecināt uz AT Senāta lēmumiem un spriedumiem.

Tāpēc vispirms jāsāk audzināt un apmācīt tiesnešus un advokātus, un tad izvirzīt prasības pret juristiem. Kā zināms, daudzi no ieslodzītiem sagatavo daudz labākus pieteikumus tiesai un pat Satversmes tiesai, pretēji advokātiem un tiesām.
hm
22. Aprīlis 2013 / 11:59
1
ATBILDĒT
Statistikas nav un acīmredzot nebūs, bet cilvēki kopumā nav tik advancēti, pateiktu, ar ko atšķiras neadvokāts no advokāta, tāpēc nevar apgalvot, ka tie visi, kuri izvēlējās neadvokātu, to darīja apzināti un mērķtiecīgi.



Iepazīstoties ar Latvijas Juristu biedrības reģistrēto juristu sarakstu http://www.ljb.lv/?c=juristi, sākumā var izlasīt \"Šeit tiek uzrādītas personas, kas sevi norādījušas kā juristi. Par ievietotās informācijas pareizību atbild katrs ievietotājs individuāli. Latvijas Juristu biedrība neapliecina, ka visi zemāk norādītie patiešām ir juristi vai arī ir Latvijas Juristu biedrības biedri.\" Vēl viens apliecinājums tam, ka kārtības šajā jautājumā nav
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 99
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties