Pagājušajā gada karstā diskusija par Latvijas Republikas Satversmes neaizskaramo kodolu šobrīd ir pieklususi vai drīzāk – transformējusies, pāraugot domu apmaiņā par iespējām paplašināt Satversmes preambulu. Jāatgādina, ka šī ideja ir izaugusi no Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas (KTK) pirms gada publiskotās analīzes “Par Latvijas valsts konstitucionālajiem pamatiem un neaizskaramo Satversmes kodolu” – tieši tur kā viens no ieteikumiem Satversmē ietverto pamatvērtību (kodola) nostiprināšanai tika izvirzīts priekšlikums papildināt Satversmi ar izvērstu preambulu, kurā tiktu skaidroti Latvijas valsts mērķi, jēga un būtība.
Kamēr citi tikai debatēja par preambulas paplašināšanas lietderību un iespējamo procedūru (Latvijas Universitātes konference 2013. gada februārī, diskusija Melngalvju namā martā, domu apmaiņa Bīriņu tiesībpolitikas konferencē jūlijā), KTK priekšsēdētājs Dr.iur.h.c. Egils Levits ir uzrakstījis savu priekšlikumu Satversmes preambulas paplašināšanai un paguvis to apspriest ar domubiedriem, tai skaitā atsevišķiem juristiem, kā arī dažām politiskajām partijām (vienlaikus izraisot arī asus to politisko spēku iebildumus, kas šajā procesā nav tikuši pieaicināti).
Šīs nedēļas “Jurista Vārdā” mūsu lasītājiem ir ekskluzīva iespēja pirmajiem lasīt to E. Levita priekšlikuma redakciju, ar kuru viņš jau tuvākajā laikā vēlas iepazīstināt Saeimas Juridiskās komisijas locekļus. Iespējams, tas notiks jau šajā piektdienā, 27. septembrī. Parlamentāriešu ziņā pēc tam būs lemt, vai šo iniciatīvu izmantot par pamatu Satversmes grozījumu projektam un attīstīt tālāk vai ne.
Preambulas priekšlikuma izpratni veicinās arī šajā pašā “Jurista Vārdā” lasāmā intervija ar autoru, kā arī viņa paša sagatavoti detalizēti komentāri.
Emocijas par līdz šim medijos “neoficiāli” pieejamajām Satversmes preambulas redakcijām un “pirmslikumdošanas” procesa vērtējumi pagājušajā nedēļā sita jo īpaši augstu vilni. Vieniem nepatika preambulā iekļautā norāde uz latviešu nācijas īpašo nozīmi Latvijas valsts dibināšanā un pastāvēšanas lietderībā, citiem traucēja atsauce uz kristietību kā mūsu identitātes daļu utt.
Līdz ar publikāciju “Jurista Vārdā” mūsu lasītāji varēs veidot un izteikt savu, patstāvīgu viedokli gan par E. Levita izstrādāto priekšlikumu, gan procesu, kādā šāds Satversmes grozījumu projekts būtu jāsagatavo un jāpieņem. Žurnāla redakcija aicina lasītājus izklāstīt savus secinājumus aptaujā, kuras jautājumi publicēti gan drukātajā žurnālā, gan mūsu mājaslapā www.juristavards.lv. Vēl vairāk! Aicinām ikvienu, kurš jūt sevī gribu un spēku radīt un piedāvāt publiskai apspriedei savu Satversmes preambulas projektu, šīs pašas aptaujas ietvaros iesniegt savu priekšlikumu “Jurista Vārdam”. Domājam, ka tā ir lieliska iespēja ikvienam piedalīties savas valsts pamatu izpratnes veicināšanā un stiprināšanā!
Oktobra nogalē varētu notikt plašāka Saeimas rīkota konference par Satversmes preambulas paplašināšanas iespējām. Līdz tam plānojam sagatavot “Jurista Vārda” numuru, kurā apkoposim gan redakcijas aicinātu ekspertu atsauksmes par E. Levita izstrādāto priekšlikumu, gan lasītāju iesūtītos viedokļus.
Domājot par iespējām paplašināt Satversmes preambulu, der atcerēties arī faktu, ka viena konstitucionāla ranga preambula mums jau ir – tā iekļauta Lisabonas līgumā, kur jau tiek uzskaitītas gan Latvijai, gan visai Eiropas Savienībai svarīgas pamatvērtības. Latvija tās ir akceptējusi kā savas. Iespējams, to būtu vērts aplūkot, rakstot pašiem savu – “nacionālo” – preambulu.
Satversmes preambulas izstrāde un pieņemšana, ja tāda notiks, noteikti nebūs viegla. Par to nav šaubu, tomēr tas nedrīkst būt iemesls, lai diskusija vispār nenotiktu un arī netiktu pieņemti lēmumi šajā jautājumā.
“Jurista Vārda” lasītājiem ir vienreizēja iespēja aktīvi piedalīties šajā procesā. Būtu žēl, ja tā paliktu nerealizēta!
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.