1. Oktobris 2013 /NR. 40 (791)
Notikums
Parlamenta lēmumu ietekmes ex post analīze
Dr.iur.
Gatis Litvins
 
Pieprasījums pēc parlamenta lēmumu ietekmes pēcanalīzes pieaug arī Latvijā, atzina Solvita Āboltiņa
Foto: Boriss Koļesņikovs

2013. gada 1. septembrī apritēja 20 gadi kopš Notariāta likuma atjaunošanas. Saistībā ar to Latvijas Republikas Saeima un Latvijas Zvērinātu notāru padome 2013. gada 20. septembrī rīkoja starptautisku konferenci “Parlamenta lēmumu ietekmes ex post analīze”. Konferences mērķis bija, prezentējot un analizējot reformas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas notariātos, diskutēt par valstu parlamentu lēmumu ietekmes ex post novērtēšanas sistēmas iespējamiem modeļiem. Konferencē uzstājās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tiesību zinātnieki, zvērināti notāri un parlamentārieši.

Konferences atklāšanā Saeimas priekšsēdētājā Solvita Āboltiņa uzsvēra, ka ir būtiski vērtēt, kā parlamenta pieņemtie likumi darbojas praksē. Likumu izstrādātāji lielu uzmanību šobrīd pievērš likumu ietekmes sākotnējai izvērtēšanai, taču ne mazāk būtiski ir pēc likumu pieņemšanas vērtēt, cik efektīvi tie darbojas praksē. Saeimas priekšsēdētāja pauda īpašu gandarījumu, ka tieši Latvijas Zvērinātu notāru padome ir nākusi ar šīs konferences iniciatīvu, rosinot par lēmumu izvērtējuma objektu izvēlēties veiktās reformas ne vien Latvijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas notariātos. S. Āboltiņa savā runā atgādināja, ka arī Satversmes tiesa ir norādījusi uz nepieciešamību veikt tiesību normu pēcizvērtēšanu un likumdevējam arī pēc tiesību normu spēkā stāšanās iespēju robežās ir jāseko līdzi tam, vai tiesību normas piemērošanas praksē patiešām efektīvi pilda savu uzdevumu. Tāpat tiesa vērsusi uzmanību, ka likumdevējam ir pienākums pēc zināma termiņa vēlreiz apsvērt, vai attiecīgais tiesiskais regulējums joprojām ir efektīvs, piemērots un nepieciešams un vai tas nebūtu kādā veidā pilnveidojams, teica Saeimas priekšsēdētāja. Akcentējot, ka tiesību normu ex post izvērtēšanas ieviešana jau vairākus gadus ir aktuāla arī citās Eiropas valstīs, S.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties