8. Oktobris 2013 /NR. 41 (792)
Numura tēma
Pacienta iepriekš izteiktā griba un tās tiesiskās sekas
Dr.iur.
Līga Mazure
Rēzeknes Augstskolas docente 

Attīstoties medicīnas tiesībām kā jaunai civiltiesiskos un administratīvi tiesiskos aspektus aptverošai tiesību nozarei, ir mainījies arī pacienta un ārstniecības personas/iestādes tiesisko attiecību raksturojums. Ilgu laiku ārstniecībā pret pacientu izturējās kā pret ārsta izvēlei pakļautu cilvēku (paternālisms). Taču mūsdienu tiesību zinātnē kopumā vairs netiek atbalstīta paternālisma jeb aizbildnieciskā attieksme pret pacientu. Iezīmējas virziens, kur tiesiskie līdzekļi ir vērsti uz pacientu kā patstāvīgu tiesību subjektu ar specifisku tiesību, pienākumu un atbildības kopumu.

Par pacienta un ārstniecības personas/iestādes tiesisko attiecību kodolu mūsdienu skatījumā ir uzskatāma pacienta griba, kurai tieši un netieši ir pakārtotas tālākās pušu savstarpējās tiesiskās attiecības. Tomēr pacienta gribas institūts ir samērā komplicēts, tas sevī ietver daudzas tiesiskas nianses un problēmas.

Pacienta gribas konstatācijas veids ir viens no gribas izteikumu dalījuma kritērijiem. Balstoties uz minēto kritēriju, pacienta gribas izteikumi iedalāmi šādi. Pirmkārt, pacienta griba var būt tieši izteikta, kas dalās vēl sīkāk: a) pacienta griba konkrētam brīdim; b) pacienta iepriekš izteiktā griba.

Otrkārt, pacienta griba var izrietēt arī no tiesiskā pieņēmuma, t.i., pacienta prezumējamā griba (intereses) – kā pacients būtu gribējis rīkoties atbilstoši savām interesēm, un pacienta gribas prezumpcija.

 

Pacienta iepriekš izteiktās gribas konstatācija

Pacientam ir tiesības izteikt gribu iepriekš, t.i., pirms apstākļu iestāšanās, kuru gadījumam tā tiek izteikta. Tās ir pacienta tiesības, nevis pienākums.1 Turklāt personai, kas izsaka gribu iepriekš, ir izvirzīta tikai viena prasība, proti, tai jābūt rīcībspējīgai,2 un netiek prasīts, lai persona gribas izteikuma brīdī jau būtu ieguvusi pacienta tiesisko statusu (tātad nav nepieciešams, lai personai būtu kāds noteikts veselības traucējumu veids vai to konkrēta smaguma pakāpe). Izsakot gribu iepriekš, personas rīcībspēja tiek prezumēta.3 Līdz ar to secināms, ka jebkura persona ir tiesīga izmantot savas pašnoteikšanās tiesības, lai nostiprinātu savu gribu ārstniecībā, izsakot gribu iepriekš.

Pacienta iepriekš izteiktā griba dažādās valstīs ir konstatējama divos veidos. Pirmkārt, nepastarpināti – ja valstī ir noteikta kārtība minētās gribas izteikšanai, kas gribai konstituē tiesisko spēku pret trešajām personām bez papildu leģitimācijas (publiskais veids).4 Otrkārt, pastarpināti – pacienta vietniekiem ir tiesības paust pacienta gribu, ja tāda tika izteikta iepriekš – mutiski, rakstiski vai ar konkludentām darbībām (privātais veids).

Latvijā ir iespēja veikt pacienta iepriekš izteiktās gribas reģistrāciju par ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu pēc personas nāves, veicot atzīmi Iedzīvotāju reģistrā.5 Cita veida iepriekš izteiktās gribas publiskošanas tiesības ir pacienta vietniekiem bez speciālas leģitimācijas bāriņtiesā vai tiesā.6 Tomēr šāda pieeja nav atbalstāma tās samērā augstās subjektivitātes dēļ, īpaši, ja pacienta vietnieku rīcībā nepastāv rakstveida pacienta gribas izteikums. Objektīvs risinājums tiktu panākts tad, ja tiktu ieviests pacienta iepriekš izteiktās gribas valsts reģistrs, kas saturētu pacienta visu veidu gribas izteikumus, kā arī būtu pieejams tām personām, kurām ir saikne ar pacienta ārstniecību, un minētai informācijai būtu nosakāms ierobežotas pieejamības statuss.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties