22. Oktobris 2013 /NR. 43 (794)
Numura tēma
Quo iure jeb ar kādām tiesībām?
1
Ph. D. c.
Andrejs Elksniņš
Latvijas Republikas Saeimas deputāts 

Šajā brīvas formas domu izklāstā pausts autora skatījums uz Dr.iur.h.c. Egila Levita piedāvāto Latvijas Republikas Satversmes preambulas projektu, kā arī vērsta uzmanība uz vairākiem aspektiem, kas būtu ņemami vērā, diskutējot par tik nozīmīgām izmaiņām Latvijas konstitūcijā.

"Latvija un latvieši gan pašu "mazreflektētā" apziņā, gan citu acīs par savu garīgo lokalizāciju šķiet nedroši. (..) Latvijas sabiedrība lielā mērā diemžēl trijās paaudzēs ir mankurtizēta – ir atrauta no modernās domas, kas ir Rietumos, ir bijusi atrauta no savas vēstures, un diemžēl šis atgūšanās process ir lēns",1 – tāds priekšstats par Latvijas tautu ir radies Eiropas Savienības Tiesas tiesnesim Dr.iur.h.c. E. Levitam. Šo Latvijas tautas vērtējumu gan varētu interpretēt kā paviršu skatījumu un pamācību no ārvalstu eksperta, kurš nemaz īsti nezina, kas notiek Latvijā.

Tādēļ jājautā: vai Latvijas sabiedrība patiesi ir "mankurtizēta", "atrauta no modernās domas", "atrauta no vēstures", mācāma un audzināma? Un kāpēc valdošā koalīcija un Levita kungs ir nākuši klajā ar šo, diplomātiski izsakoties, ne visai pamatoto ideju tieši tagad?

Kā viens no iemesliem tiek minēts tā dēvētais valodas referendums, kas notika 2012. gadā. Taču tieši šis referendums, pareizāk – tā iznākums, apgāž E. Levita ne pārāk glaimojošo latviešu raksturojumu, jo tieši šis referendums arī nostiprināja latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, apliecinot, ka latvietis nemaz nav mazreflektēts vai trijās paaudzēs mankurtizēts.

 

Satversmes pamatā ir Latvijas tautas griba

E. Levits ir deklarējis, ka ikviena valsts pastāv ar noteiktām pašsaprotamībām, kuras eksistē vienmēr aiz teksta, un ir salīdzinājis tās ar vispārīgiem tiesību principiem, kuri pastāv neatkarīgi no tā, vai ir ierakstīti kādā likumā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andis
25. Oktobris 2013 / 09:06
0
ATBILDĒT
Ja reiz pro-kremliski spēki norāda uz to, ka Satversmes preambulai nav nekāda spēka un pēc tās nav vajadzības, kādēļ tad tik ļoti tai spurojas pretī?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties