Sniedzot ieskatu par morālā kaitējuma jēdziena un būtības formulējumiem, pievērsu uzmanību Latvijas, Vācijas un Kazahstānas tiesībās noteiktajiem kritērijiem, kas ņemami vērā, nosakot morālā kaitējuma kompensāciju. Rakstā tiek salīdzināta tiesu prakse attiecībā uz pieteiktajām morālā kaitējuma kompensācijām, kā arī apskatītas morālā kaitējuma summu novērtēšanas iespējas un noteikšanas pieejas.
Morālā kaitējuma formulējums
Latvijā morālā kaitējuma institūts sācis veidoties tikai pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas 1990. gada 4. maijā, taču patlaban tas aptver gan civiltiesiskās, gan administratīvi tiesiskās, gan krimināltiesiskās attiecības. Termins "morālais kaitējums" Latvijas normatīvajos tiesību aktos pirmoreiz tika definēts 2005. gada Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā.1 Morālā kaitējuma formulējumi ir dažādi, Civillikumā ietvertais ir senāks nekā Kriminālprocesa likumā minētais, taču no praktiskā viedokļa būtībā ir vienalga, kā to nodēvējam, ietverot definīcijā goda un cieņas aizskaršanu, fiziskas vai garīgas ciešanas vai tamlīdzīgi, taču visbūtiskākās ir summas, kas tiek pieprasītas par nodarīto morālo kaitējumu.
Tiek uzskatīts, ka visatbilstošākais morālā kaitējuma skaidrojums ir tāds, kurā ietilpst gan fiziskas ciešanas, gan morāls aizskārums. Morāls kaitējums ir subjektīvs jēdziens, tas ir personas iekšējs pārdzīvojums, personas subjektīvas ciešanas konkrētos faktiskajos apstākļos. Fiziskās ciešanas ietver fiziskas sāpes, sakropļojumus u.tml., bet morālais aizskārums var būt gan bailes, emocionāls šoks, pazemojums, gan psihiskā, garīgā stāvokļa izmaiņas, nemiers. Morālais kaitējums ir fiziskās personas ciešanas, kuras tai izraisījis būtisks šīs personas tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu prettiesisks aizskārums.
Morālā kaitējuma summu novērtēšana
Morālā kaitējuma summas apmēru nosaka cietušais.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.