28. Janvāris 2014 /NR. 4 (806)
Intervija
Satversmes tiesas priekšsēdētājs: "Tiesa ir spējusi noņemt lietu politisko slāni.."
12
Gunārs Kūtris intervijā JURISTA VĀRDAM
Boriss Koļesņikovs

2014. gada 6. februārī beigsies Gunāra Kūtra desmit gadu pilnvaru termiņš Satversmes tiesas tiesneša amatā. Šajā amatā Saeima viņu apstiprināja 2004. gada martā. Divus gadus vēlāk, 2006. gadā, viņš tika ievēlēts par Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieku, 2007. gada sākumā – par tiesas priekšsēdētāju. Konstitucionālās tiesas vadība viņam tika uzticēta kopumā trīs reizes pēc kārtas, pēdējo reizi – 2013. gada sākumā (Satversmes tiesas priekšsēdētāju tiesneši no sava vidus ievēlē uz trim gadiem).

Tuvojoties G. Kūtra Satversmes tiesas tiesneša desmit gadu pilnvaru beigām, viņš likumsakarīgi nonācis Latvijas mediju uzmanības centrā – gan vērtējot amatā padarīto, gan apspriežot sabiedrībā labi pazīstamā jurista un administratora tālākās darbības plānus, tai skaitā iespējamo iesaistīšanos politikā.

Kaut arī "Jurista Vārds" G. Kūtri iztaujāja galvenokārt par tiesas darbu un tā organizāciju, kā arī sarežģītākajām un diskutablākajām viņa pilnvaru laikā izskatītajām lietām, viņš dalījās pārdomās arī par Satversmes tiesas neatkarību, īpašībām, kas nepieciešamas Satversmes tiesas tiesnesim, bet jo īpaši tiesas priekšsēdētājam, Satversmes kodola teoriju un citiem jautājumiem.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Pako_Sun
4. Februāris 2014 / 10:01
0
ATBILDĒT
Intervijas sakarā radās dažas pārdomas.
Pirmkārt, izbrīnu rada intervētāju uzdotie jautājumi. Kāds filozofs ir teicis, ka labākā smalkjūtības izpausme, ja cilvēkam kāda vieta sāp, ir šai vietai nemaz nepieskarties. Kādēļ bija nepieciešami trīs (patiesībā četri) jautājumi par Muižnieces k-es „sāgu” un tikai viens jautājums par Satversmes kodolu. Mani neizbrīnītu, ja šādus jautājumus uzdotu dzeltenās preses pārstāvji, bet no vienīgā puslīdz nopietnā Latvijas juridiskā žurnālā – Jurista vārds – es gaidīju ko citu. Šādu jautājumu izvēle liecina par prioritātēm.
Otrkārt, ļoti uzbrūkošs jautājums bija par to, cik patlaban Satversmes tiesā ir konstitucionālo tiesību speciālistu. Būtu jājautā pretim – kurš tad izvēlas un ievēl Satversmes tiesas tiesnešus, vai patiešām tā ir Satversmes tiesa? Kādēļ šādus jautājumus neuzdod Saeimas Juridiskajai komisijai vai TM? Un cik konstitucionālo tiesību speciālistu bija Satversmes tiesas „pirmajā sastāvā”? Šķiet, ka tikai Endziņa k-gs. Tikai viņam šādus jautājumus neviens neuzdeva.
Treškārt, vai patiešām atsaucēs bija nepieciešams saukt vārdā tiesnesi un palīgu, kas strādāja ar Abrenes lietu. Tad būtu jautā, kādēļ, balstoties uz vienlīdzības principu, netiek saukti vārdā tiesneši/palīgi, kuri strādāja ar rakstā trīs reizes minētajām tiesnešu algu lietām, pensiju lietu vai lietu par tautas nobalsošanu valsts valodas sakarā?
Ceturtkārt, pēc kādiem principiem tika liktas atsauces intervijā. Piemēram, Kūtra k-gs minēja pensiju lietas un SVF aizdevumu. Tomēr atsauce ir uz lietu par pensiju indeksāciju ( Nr.2009-08-01 ) un priekšlaicīgo pensiju apmēru ( 2010-29-01 ), kam ar SVF aizdevumu nebija nekāda sakara. Ir pilnīgi acīmredzams, ka Kūtra k-gs domāja lietu 2009-43-01 un tās „svēto grālu” SVF un ES aizdevuma sakarā 30.1.punktu.
Vienlaikus Kūtra k-ga atbildes bija ārkārtīgi labas. Varbūt tās nebija pārmērīgi juridiskas, bet tās noteikti bija ļoti atklātas un cilvēciskas. Par to man ir liels un patiess prieks.
Jānis Pleps
30. Janvāris 2014 / 21:21
0
ATBILDĒT
Paldies par paldies!
mazgudrais
28. Janvāris 2014 / 13:05
0
ATBILDĒT
Par Abreni ļoti nepārliecinoši.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
4
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties