18. Februāris 2014 /NR. 7 (809)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pievienotās vērtības nodokļa sistēmas ļaunprātīga izmantošana
24
Eiropas Savienības Tiesas pausto atziņu ieviešana Latvijā
Mg.iur.
Valts Stūrmanis
“Deloitte Latvia” vecākais konsultants  

Nodokļu tiesības nav saistījušas būtisku Latvijas juristu ievērību, un publiskajā telpā nenotiek diskusijas par Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) nodokļu revīzijas (audita) praksi un tiesu nolēmumiem, kas skar pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu. Tādēļ šī raksta mērķis ir caur tiesību zinātnes prizmu rosināt diskusiju par Latvijas PVN sistēmas problemātiku.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
24 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Omļašs Seskis
19. Februāris 2014 / 19:30
2
ATBILDĒT
Turpinot A.Elksniņa rakstā iztirzāto tematiku par valsts iestādēm, kas juridiskos pakalpojumus pērk no privātpersonām, kaut arī šajās iestādēs ir juristi vai pat atsevišķi juridiskie departamenti, veicu sīkāku izpēti par Latvijas Republikas tiesām un to saistību ar PVN shēmām.
Izrādās, vairums tiesu ir noslēgušas līgumus ar Kiprā reģistrētu uzņēmumu Goldencourt Limited. Sazinoties ar Kipras kompetento iestādi, uzzināju, ka minētais uzņēmums sniedz ēdināšanas pakalpojumus un ir iesaistīts trijstūrveida darījumos, bet par juridisko pakalpojumu sniegšanu nav ziņu.
Turpinot meklējumus, nācu uz pēdām Polijas uzņēmumam Sudila Zakonnik Sp.Z.o.o., kurš bija saistīts ar Latvijas tiesu lietu izskatīšanu.
Šķetinot pavedienu, atklājās viltīga shēma - tiesas slēdz līgumu ar uzņēmumu Goldencourt Limited, bet lietas nonāk Polijā. Lietu pārvadāšana tiek noformēta ar CMR pavadzīmēm kā preču piegāde ES teritorijā. Pārvadāšanu veic Lietuvā reģistrēts uzņēmums UAB "Tiešnešitis".
Sudila Zakonnik Sp.Z.o.o., izrādās, ir fiziska persona, kuras nekustamajā īpašumā atrodas bēgļu nometnes. Tātad lietas no Latvijas nonāk bēgļu nometnēs, kur bēgļi no Bangladešas, Afganistānas un citām zemēm tās izskata. Pēc izskatīšanas tās tiek kā jauna prece nosūtītas atpakaļ uz Latviju, kur tiesneši tās paraksta un nosūta spriedumus procesa dalībniekiem.
Par lietu izskatīšanu Tiesu administrācija maksā Polijas pusei, Polijas puse slēdz līgumus ar tiesām it kā par lietu pirkšanu, pēc izskatīšnas tiesas it kā pērk no Polijas izskatītās lietas un papildus sniedz pakalpojumus, piemērojot 0% likmi - tiem bēgļiem, kuri izskatījuši pietiekamu skaitu lietu, par pazeminātu maksu tiek pārdotas uzturēšanās atļaujas Latvijas Republikā. Vārdu sakot, pats velns var kāju nolauzt!
Ja tiek iesniegta apelācijas sūdzība, pirmās instances tiesa lietu pārdod formāli Apgabaltiesai, izdevumi tiek iekļauti saimnieciskās darbības izmaksās, tālāk līdzīga shēma tiek piemērota arī attiecībā uz Augstāko tiesu.
Kad vaicāju Valsts ieņēmumu dienestam par shēmām, iestādes pārstāve skumjā balsī atbildēja, ka neko nevarot padarīt, jo Valsts ieņēmumu dienesta lēmumi tiek pārsūdzēti Administratīvajā tiesā, kas atceļot iestādes lēmumus un liekot atmaksāt PVN summas. Vienīgā cerība esot uz Konkurences padomi, kura gatavojoties sniegt atzinumu, ka Latvijā ir tiesu kartelis PVN izkrāpšanas shēmā.
Nu, ko, gaidīsim un cerēsim!
mazgudrais > Omļašs Seskis
20. Februāris 2014 / 08:29
0
ATBILDĒT
godātais, lūdzu, izmantojiet citu niku, esiet godīgs un saprātīgs, Jūsu garadarbi, protams, ir vērtīgi, bet persona, kura komentus rakstīja ar niku \\\"seskis\\\", tomēr ir visādā ziņā pārāka par Jums, esiet tik labiņš,
Seksis > mazgudrais
21. Februāris 2014 / 09:47
0
ATBILDĒT
Godātais mazgudrais!

Omļašs seskis ir tas pats vecais, labais, gudrais, jaukais, skaistais seskis, tikai autorizētā veidā :)
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 21
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties