25. Marts 2014 /NR. 12 (814)
Informācija
Viendzimuma attiecību aizsardzības tendences
1

Tieslietu ministre Baiba Broka ir vērsusi uzmanību uz laulību starp sievieti un vīrieti kā vienīgo pareizo ģimenes veidošanas modeli, kuru aizsargā kristīgās vērtības un Satversme. Satversmes grozījumi pēc 2005. gada Rīgas praida paredz, ka laulību var slēgt vienīgi starp vīrieti un sievieti. Nereģistrētās attiecības Latvijas tiesību akti neaizsargā; šādi pāri par savu tiesisko drošību zināmā apjomā var rūpēties paši, piemēram, slēdzot nākotnes pilnvarojumu un testamentu, tomēr ģimenes un sociālās tiesības šādiem pāriem pašlaik nav iespēju noregulēt.1 Rūfusa Vainraita koncerta un Džēreda Leto Oskara balvas saņemšanas runas iespaidā autore vēlējās nedaudz pievērsties viendzimuma attiecību aizsardzībai, apskatot tendences ANO, Eiropas Padomē un ASV, kur "Time" žurnāla ieskatā Edīte Vindzora (Edith Windsor) kļuva par vienu no 2013.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Pan Zagloba
25. Marts 2014 / 02:04
1
ATBILDĒT
Diemžēl šis raksts atveido tikai pusi no faktiskās ainas, un, protams, to pusi, kas iet vienā noteiktā, autorei tīkamā virzienā. Manuprāt, runāšana puspatiesībās principā ir tāda pati melošana (mani vismaz tā bērnībā audzināja; bet nezinu, – varbūt autorei ir citi ētikas kritēriji).
Tātad, ja runājam par Rietumu pasaulē esošajām tendencēm, tad kādi ir I. Dubavas dīvainā kārtā aizmirstie vai nepamanītie notikumi pēdējo pāris gadu laikā? Paskatīsimies kaut vai tikai uz Eiropu.
2014.g. 5. marts – Rumānijas parlamenta apakšnama juridiskā komisija vienbalsīgi noraida "reģistrēto partnerību" likumprojektu; augšnams (Senāts) to jau ir noraidījis (105 balsis "pret", 2 balsis "par").
2013.g. 1. decembris. Horvātu tauta – par spīti organizētam brutālam kreisās valdības, kreiso NVO, preses un valsts televīzijas spiedienam – demokrātiskā tautas nobalsošanā groza savas valsts konstitūciju, nostiprinot tur laulības definīciju kā savienību starp vīrieti un sievieti.
2014.g. februāŗa beigas. Slovākijas parlamentā ir iesniegts konstitūcijas labojuma projekts, kas pēc būtības ir identisks horvātu pamatlikuma papildinājumam. Pašlaik ES ir sešas dalībvalstis, kuŗās laulība ir definēta kā savienība starp vīrieti un sievieti (Latvija, Lietuva, Ungārija, Bulgārija, Horvātija un Polija); ja šos grozījumus pieņems, Slovākija būs septītā.
2013.g. janvāris. Polijas parlaments noraida abus alternatīvos "reģistrēto partnerību" likumprojektus.
2012.g. 25. marts. Slovēņu tauta referendumā noraida ģimenes kodeksa projektu, kuŗš faktiski pielīdzinātu "viendzimuma partnerību" laulībai.
Tātad, ja runājam par "tendencēm", tad elementārais godīgums mums liek atzīt, ka Eiropā šajā jautājumā pašlaik pastāv nevis viena, bet gan DIVAS diametrāli pretējas tendences. Turklāt horvātu un slovēņu gadījumā ir zīmīgi, ka lēmumu ir brīvi un tieši pieņēmusi pati tauta, nevis kaut kādu mikroskopisku (bet makten skaļu un labi finansētu) ideoloģisku lobiju ietekmēti birokrāti (un par spīti šo lobiju spiedienam).
P.S. Ja paraugāmies pāri Eiropas robežām, tad, lūk, piemēram: 2012.g. septembris – Austrālijas parlaments noraida likumu par viendzimuma "laulībām". 2013.g. novembris – Austrālijas Jaundienvidvelsas (New South Wales) parlaments noraida likumprojektu par viendzimuma "laulību" ieviešanu. 2013.g. decembris – Austrālijas Augstā tiesa pasludina par nekonstitucionālu Galvaspilsētas teritorijā pieņemto likumu par viendzimuma "laulībām". Jāatgādina, ka Austrālijas federālais likums kopš 2004.g. precizē, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties