Sieviešu un vīriešu līdztiesība ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tomēr joprojām jāatzīst, ka dzimumu atšķirības pastāv un darba tirgū sievietes vēl aizvien vairāk pārstāvētas ir zemāk apmaksātajās nozarēs, bet nepietiekami – amatos, kuros tiek pieņemti lēmumi. Sieviešu un vīriešu līdztiesības stratēģija atspoguļo Eiropas Komisijas darba programmu attiecībā uz dzimumu līdztiesību laikposmam no 2010. gada līdz 2015. gadam. Tas ir vispusīgs dokuments, kurā Komisija apņemas sekmēt dzimumu līdztiesības iekļaušanu visās politikas jomās ar šādām tematiskām prioritātēm, piemēram, sieviešu un vīriešu vienlīdzīga ekonomiskā neatkarība, vienlīdzīgs atalgojums par vienādu darbu, līdztiesība lēmumu pieņemšanā. Dzimumu balanss ir būtisks princips, izvēloties augstākās Eiropas Savienības amatpersonas pēc nesenajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām.
Latvija ir starp tām pasaules un Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās vērojamas salīdzinoši mazākas atšķirības sieviešu un vīriešu atalgojumā. Tomēr nolēmu pats pārbaudīt šo secinājumu attiecībā uz dzimumu vienlīdzību Latvijas tiesību sistēmā. To darīt pamudināja ziņa Lielbritānijā, kurā kā sasniegums tika pasniegts notikums, ka Apelācijas tiesā (Court of Appeal) iecelta astotā tiesnese.
Pašreiz Latvijā apgabaltiesās, rajonu (pilsētu) tiesās un to sastāvā ietilpstošajās zemesgrāmatu nodaļās ir 509 tiesneši, no kuriem 414 ir sievietes (81%). Augstākajā tiesā ir 53 tiesneši, no kuriem 31 ir sieviete (58%). Satversmes tiesā no pašreiz esošajiem 6 tiesnešiem ir tikai 2 sievietes (33%). Zvērinātu advokātu kolēģijā ir 1336 advokāti, no kuriem 614 ir sievietes (46%). Zvērinātu notāru kolēģijā ir 112 notāri, no kuriem 98 ir sievietes (87,5%). Līdzīga situācija ir arī Zvērinātu tiesu izpildītāju kolēģijā: no 101 tiesu izpildītāja 73 ir sievietes (72%). 2014. gada sākumā prokuratūrā strādāja 449 prokurori. No viņiem 60,4% vai 271 ir sieviete. Apgriezti proporcionāla procentuālajā izteiksmē ir dzimumu attiecība vadībā. No esošajiem 52 virsprokuroriem tikai 20 ir sievietes (38%).
Skaitļi ļauj palūkoties uz dzimumu līdztiesības procesiem Latvijas tiesu sistēmā. Tiesas viennozīmīgi ir sievišķīgas, lai gan konstatējams: jo augstāks amats, jo sieviešu proporcijas pārsvars sarūk. Līdzīga situācija konstatējama arī prokuratūrā. "Sievišķīga" ir arī zvērinātu notāru kolēģija un zvērinātu tiesu izpildītāju kolēģija. Izņēmums no brīvajām profesijām ir advokatūra.
Kopumā secināms, ka dzimumu vienlīdzība Latvijas tiesu sistēmā ir problēma, tomēr dzimumu balanss būtu nepieciešams drīzāk par labu vīriešiem. Ko nevar teikt par "Jurista Vārda" redakciju – četras daiļas sievietes un četri braši vīrieši.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.