28. Oktobris 2014 /NR. 42 (844)
Intervija
Olavs Cers: cīnīšos, lai maksātnespējas administratori nebūtu valsts amatpersonas
10
Olavs Cers intervijā JURISTA VĀRDAM
Sannija Matule
Jurista Vārds 
Boriss Koļesņikovs

Pirms mēneša Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija rakstveidā vērsās pie tieslietu ministra, to aicinot sasaukt Maksātnespējas jautājumu konsultatīvo padomi, lai izstrādātu ieteikumus maksātnespējas administratoru institūta turpmākai attīstībai. Taču jau dažas dienas vēlāk, 25. septembrī, bez garām diskusijām Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, tostarp atbalstot priekšlikumu, ka maksātnespējas administratori turpmāk ir pielīdzināmi valsts amatpersonām. Bija tādi, kas cerēja – Valsts prezidents grozījumus varētu neizsludināt, tomēr 15. oktobrī tie bija izlasāmi oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Sakritības dēļ tieši šajā dienā notika arī "Jurista Vārda" saruna ar minētās asociācijas valdes priekšsēdētāju Olavu Ceru.

Jāizstrādā un jāzina noteikumi

Esat asociācijas biedrs kopš tās dibināšanas 2003. gadā. Kā ir mainījušies asociācijas mērķi un loma šajos vienpadsmit pastāvēšanas gados?

Nenoliedzami, ka asociācijas loma kopš tās dibināšanas ir pieaugusi. Sākotnēji bija mazāks biedru skaits, kas ir audzis līdz ar gadiem, bet ne tas vien ir izšķirošs rādītājs. Būtisks pavērsiens asociācijas lomā un mērķos bija 2009. gads, kad valsts mums deleģēja funkciju – sertificēt jaunos administratorus un veikt pārsertifikāciju jau esošajiem. Tajā brīdī asociācijas loma pieauga un tā kļuva par nopietnu spēku.

Jau no organizācijas pirmsākumiem tika strādāts pie profesionālās ētikas kodeksa, kurš vairākkārt ticis uzlabots, kā arī mums ir sava Ētikas komisija. Tā ik gadu izskata diezgan daudz lietu, un uz katru biedru kopsapulci gatavo pārskatu par sūdzībām, kad kolēģu darbībā saskatīti profesionālās ētikas pārkāpumi. Šie lēmumi, tos anonimizējot, apkopotā veidā tiek izsniegti biedriem, un šādi norādām kolēģiem ceļu situācijās, kas ne vienmēr ir skaidras.

Pēdējais nozīmīgais pavērsiens, kas asociāciju ir padarījis noderīgāku gan tās biedriem, gan trešajām personām, ir vēl četru komisiju izveide. Pašlaik bez minētās Ētikas komisijas asociācijas paspārnē jau pāris gadus darbojas arī Maksātnespējas likuma pilnveides, Normatīvo aktu piemērošanas, Sadarbības un komunikācijas un Finanšu jomas normatīvo aktu pilnveides komisijas.

Maksātnespējas likuma pilnveides komisija apkopo problēmjautājumus un izstrādā priekšlikumus, kas vērsti konkrēti uz šo likumu. Kad Saeimā tas ir "atvērts", mūsu komisija gatavo savus grozījumu priekšlikumus un visbiežāk caur Tieslietu ministriju tos iesniedz likumdevējam.

Biedriem īpaši pieprasīta ir Normatīvo aktu piemērošanas komisija, jo daudzas tiesību aktu normas ir pretrunīgas. Nav noslēpums, ka tiesneši dažādās tiesās vai pat dažādi tiesneši vienā tiesā normas interpretē atšķirīgi. Tas gan attiecas ne tikai uz maksātnespējas jomu. Tāpēc, pastāvot pretrunīgiem tiesu nolēmumiem līdzīgās lietās, asociācijas biedri meklē skaidrību.

Mūsu skaidrojumiem, saprotams, nav saistoša spēka, vienīgi ieteikuma raksturs, taču likuma piemērošanā ir svarīgi veidot vienotu izpratni par to, kurā virzienā un kā domāt. Šim nolūkam kopš 2014. gada vasaras Normatīvo aktu piemērošanas komisija rīko kopējas sanāksmes ar Maksātnespējas administrāciju. Tās speciālisti piedalās mūsu komisijas sēdēs, un mēs kopā mēģinām, uz vietas diskutējot, saprast, kā pareizi būtu piemērojama viena vai otra norma. Tas ir ļoti svarīgi, jo dažkārt, kad Maksātnespējas administrācija soda administratorus vai tiem uzliek tiesisko pienākumu, jākonstatē, ka runa nav tik daudz par pārkāpumu, kā atšķirīgu likuma interpretāciju. Tādēļ mēģinām ar iestādi, kas mūs uzrauga, kopīgi veidot vienotu praksi.

Tāpat ļoti aktīvi piedalāmies arī citās aktivitātēs un norisēs, pārstāvot administratoru pozīciju, piemēram, Saeimā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
AG
30. Decembris 2014 / 10:47
0
ATBILDĒT
Jā cik negodīg: tagad MNA būs jādeklarē savi ienākumi, uz viņiem attieksies noteikumi par interešu konfliktu, būs grūtāk realizēt jebkādas pretlikumīgas dabības. Nu nav pasaulē taisnības. Pat iepriekšējie trīs komentāri netīšam ierakstījušies tādi nesakarīgi, lai neredzētu sakarīgos komentārus...
p4G2
17. Decembris 2014 / 18:36
0
ATBILDĒT
emwezkvsjtubwbset, [url=http://www.fkmlchqqrd.com/]ckxsgnigdp[/url]
WNAE
12. Decembris 2014 / 15:35
0
ATBILDĒT
llkrlkvsjtubwbset, http://www.wtsfkmixgf.com/ ffwmgxdxqy
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties