Franču viduslaiku frāze "Rome ne fu[t] pas faite toute en un jour" nozīmē, ka Roma nav uzbūvēta vienā dienā. Cik tas simboliski, ka tieši tagad Itālija uzņēmusies prezidentvalsts lomu Eiropas Savienības Padomē un tieši Itālijas prezidentūra plāno sasniegt ambiciozo progresu par regulas projektu par Eiropas prokuratūras biroja izveidošanu (turpmāk – Regulas projekts), kas ir svarīgs projekts ar tālejošām sekām. Šajā rakstā tiek apskatīti izaicinājumi, kādi sagaida Itāliju un citas dalībvalstis, lai "uzbūvētu Romu".
Uzreiz gan jāprecizē, ka Eiropas prokuratūras biroja kompetencē nebūs visi pārrobežu noziegumi, bet tikai tie noziegumi, kas tieši ir saistīti ar Eiropas Savienības budžetu. Kādi tieši finanšu noziegumi būs Eiropas prokuratūras biroja kompetencē – tas vēl ir atklāts jautājums, jo ekspertu diskusijas attiecīgajos Regulas projekta pantos vēl nav beigušās (strīda jautājums varētu būt PVN noziegumu iekļaušana). Turklāt nav arī beidzies izstrādes posms par "Direktīvas projektu par cīņu pret krāpšanu, kas skar Savienības finanšu intereses, izmantojot krimināltiesības",1 kas ir pamats Eiropas prokuratūras biroja darbībai.
Eiropas Komisija, kas ir Regulas projekta izstrādātāja, paskaidrojuma rakstā raksturo esošo situāciju noziegumu, kas ir saistīti ar Eiropas Savienības budžetu, izmeklēšanā šādi: "Kriminālvajāšana par noziedzīgiem nodarījumiem pret ES budžetu šobrīd ir tikai un vienīgi dalībvalstu kompetencē, un šajā jomā nav izveidota neviena Savienības iestāde. Lai arī šo noziedzīgo nodarījumu iespējamais kaitējums ir ļoti nozīmīgs, attiecīgo valstu iestādes ne vienmēr tos izmeklē un uzsāk kriminālvajāšanu, jo to tiesībaizsardzības resursi ir ierobežoti. Tā rezultātā attiecīgo valstu tiesībaizsardzības centieni šajā jomā joprojām bieži vien ir sadrumstaloti, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu pārrobežu dimensiju attiecīgās iestādes parasti neievēro.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.