Atsaucoties uz "Jurista Vārda" 2014. gada 30. septembra publikācijā "Seši jautājumi par advokātu procesu" aicinājumu iesaistīties diskusijā par zvērinātu advokātu procesa stiprināšanu civilprocesā, autore sniedz savu viedokli par redakcijas uzdotajiem sešiem jautājumiem, apskatot tos no patērētāju tiesību aizsardzības aspekta.
Saskaņā ar Civilprocesa likumā (turpmāk – CPL) 1. pantu katrai fiziskai un juridiskai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. No minētā normatīvā akta noteikuma, kā arī citiem tiesību avotiem, piemēram, Latvijas Republikas Satversmes 92. panta un Eiropas Cilvēktiesību aizsardzības konvencijas 6. panta izriet viens no būtiskākajiem demokrātiskā sabiedrībā pastāvošiem vispārīgajiem tiesību principiem – personas tiesības uz taisnīgu tiesu.
Autores ieskatā, advokāta procesa stiprināšana būtiski ierobežos personas tiesības uz taisnīgu tiesu principa nodrošināšanu Latvijā. Līdz ar to, sniedzot viedokli par "Jurista Vārda" redakcijas uzdotajiem jautājumiem,1 minami šādi apsvērumi.
Tātad autore neatbalsta un uzskata par nepamatotu obligātu advokātu procesa mehānisma ieviešanu civillietās, kas skar patērētāju tiesību kategoriju. Jānorāda, ka nav veikti (vismaz publiski nav pieejami) pētījumi, analizēti dati un sniegts objektīvs pamatojums tam, ka obligāta advokāta procesa ieviešana sasniegs Latvijas Zvērinātu advokātu padomes izstrādātā priekšlikuma par advokātu procesa mehānisma ieviešanu civilprocesā (turpmāk – priekšlikums) mērķus, tas ir, efektivizēs un uzlabos civilprocesa kvalitāti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.