20. Janvāris 2015 /NR. 03 (855)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā noskaidrot anonīmā komentētāja identitāti, ja komentārs aizskāris personas godu un cieņu
5
Kristīne Pakārkle
Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juriskonsulte  

Ko darīt, ja rupjš interneta komentārs klaji aizskar kādu personu, bet komentāra autors savu identitāti nav norādījis, domājot, visticamāk, ka viņa identitāte paliks nenoskaidrota un par saviem vārdiem nebūs jāatbild? Lai arī vārda brīvībai ir būtiska loma demokrātiskā sabiedrībā, šī brīvība var tikt ierobežota, aizsargājot citu personu godu un cieņu, kas ir viens no privātās dzīves aspektiem.

Civilprocesa likums paredz, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Tam nav nozīmes, ka aizskārums noticis virtuālajā vidē.

Tiesībsarga birojs pievērsās šī jautājuma izpētei, lai noskaidrotu, vai tiesību aizsardzības mehānisms valstī ir pietiekami efektīvs gadījumā, ja cilvēku internetā anonīmi noķengā ar aizskarošiem komentāriem. Šāda mehānisma pastāvēšana ir nepieciešama, jo informācijas iegūšana par atbildētāju aizskartajai personai pašai parasti nav iespējama.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Paldies!
27. Janvāris 2015 / 00:19
0
ATBILDĒT
Ļoti labs raksts. Tieši tas, par ko es šobrīd interesējos. Paldies autorei!
Jurčiks
20. Janvāris 2015 / 09:19
5
ATBILDĒT
Citāts: Tāpat anonīmi var paziņot par prettiesisku rīcību, iespējamu noziedzīgu nodarījumu vai darba devēja nelikumībām.

Cik atceros, tad pat Padumjo laiku 70.-80.-jos gados anonīma sūdzība nevarēja būt par pamatu nekādai reakcijai no valsts puses. Savukārt 30.-jos-40.-jos varēja.

Jautājums - vai man vienīgajam šķiet, ka mēs regresējam?
Anonimitāte veicina bezatbildību un grauj sabiedrības pamatus - cilvēku spēju savstarpēji uzticēties. Ne katrs anonīms interneta lietotājs to dara, bet anonīmā vide ĻAUJ to darīt un veicina anonimitātes ļaunprātīgu izmantošanu, it īpaši manipulēšanu ar sabiedrības viedokļiem. Par ko vajadzētu noteikt ļoti nopietnu kriminālatbildību, jo tas apdraud demokrātijas pamata - zinošas un informētas sabiedrības - pastāvēšanu
mazgudrais > Jurčiks
22. Janvāris 2015 / 08:30
2
ATBILDĒT
godātais, ar sabiedrības viedokli visbiežāk manipulē neanonīmi, ja paredzētu atbildību par anonīmu manipulēšanau, tad būtu jāparedz atbildība arī par ne-anonīmu manipulēšanu (pretējā gadījumā sanāk tā, ka atbildība būs nevis par manipulēšanu, bet par anonimitāti).
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties