21. Aprīlis 2015 /NR. 16 (868)
Skaidrojumi. Viedokļi
Objektīvās izmeklēšanas princips
15
Dr.iur.
Jānis Neimanis
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociētais profesors 

Žurnālā "Jurista Vārds" šā gada 6. janvārī tika publicēta zvērināta advokāta Sanda Bērtaiša eseja, kurā kolēģis ieskicēja šaubas par Augstākās tiesas judikatūras pareizību, noteicot objektīvās izmeklēšanas principa saturu un kontrolējot tā piemērošanas pareizību zemāku instanču administratīvo tiesu darbībā. Esejas autors atsaucās uz trīs Augstākās tiesas nolēmumiem lietās Nr. SKA-40/2013, SKA-35/2014 un SKA-569/2014, norādot, ka Augstākā tiesa būtiski sašaurinājusi objektīvās izmeklēšanas principa saturu.1Raksta mērķis ir pārbaudīt oponenta kritikas pareizību, vai Augstākā tiesa nepareizi noteikusi objektīvās izmeklēšanas principa saturu. Par pārbaudes mērauklu izmantotas tiesību dogmatikā apstiprinātās atziņas par objektīvās izmeklēšanas principa saturu, Administratīvā procesa likuma normas un citi pēdējo gadu Augstākās tiesas nolēmumi (2015., 2014. un 2013. gads).

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
dr.iur.
22. Aprīlis 2015 / 09:36
4
ATBILDĒT
1. Objektīvās izmeklēšanas princips ir ļoti laba un pareiza lieta, bet, lai tas darbotos, tiesai ir pašai jābūt kompetentai noteikt, gan pārbaudāmo faktu kopumu (lietas priekšmetu), gan pierādījumus, kas nepieciešami šo faktu pārbaudēi. Bet Latvijas realitāte piedodiet ir tāda, ka adminstratīvā rajona tiesā atsevišķi tiesneši (tiesneses) vispār nesaprot, kādu lietu un par ko viņi skata. Rezultātā tur notiek kā tautā sauc - prasta atrakstīšanās.
2. Latvijas relitātē objektīvās izmeklēšanas princips ir pārvēsties par pavaisam kaut ko citu - tiesa iestādes vietā pati izdomā un piemeklē visvisādus argumentus, kādi iestādes pārstāvjiem pat prātā nebija ienākuši, lai attaisnotu jebkuru iestādes rīcību. Faktsiki administratīvā tiesa no tiesas, bet tiesai formāi būtu jābūt kā minimums neitrālai un neieinteresētai lietas iznākumā, administratīvajās lietās no tiesas ir kļuvusi par vēl vienu aktu apstrīdēšanas instanci iestādē.
Homērs > dr.iur.
22. Aprīlis 2015 / 09:45
10
ATBILDĒT
Man gan ir pilnīgi pretēja pieredze, administratīvās tiesas pēc noklusējuma uzskata, ka ļaunās iestādes dara pāri nabaga cilvēkam.
dr.iur. > Homērs
22. Aprīlis 2015 / 10:14
2
ATBILDĒT
Tas tikai apstiprina to, ka administratīvā tiesa neskatās un nepārbauda lietai svarīgos faktus, bet vadās no emocijām un savas "tiesiskās (taisnīguma) apziņas".
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties