Šopavasar noslēdzas Dr.iur. Kristīnes Stradas-Rozenbergas otrais pilnvaru termiņš Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes (LU JF) dekāna amatā, un viņas portrets jau drīzumā pievienosies dekānu galerijā redzamajām fotogrāfijām, kuras aizsāk 1919. gadā dibinātās Latvijas Augstskolas Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes pirmā vadītāja Dr.iur. Augusta Lēbera attēls. K. Strada-Rozenberga ir ne vien pirmā sieviete, kas ieņēmusi šo Latvijas tieslietu sistēmai svarīgo amatu, bet, iespējams, arī pati jaunākā, jo dekāna amatā stājusies tikai 30 gadu vecumā (arī viņas priekštecis Kaspars Balodis par dekānu kļuva pašā akadēmiskās karjeras sākotnē – 31 gada vecumā).
Astoņos gados, ko K. Strada-Rozenberga nostrādājusi Juridiskās fakultātes vadībā, šajā senākajā Latvijas tieslietu studiju centrā ir notikušas daudzas pārmaiņas. No vienas puses, būtiski sarucis studējošo skaits un mazinājusies kādreiz milzīgā jurisprudences popularitāte vidusskolu absolventu vidū, no otras puses – pieaugusi fakultātes aktivitāte zinātniskajā pētniecībā, kā arī jaunu darbības virzienu meklējumos, tai skaitā profesionālo juristu tālākizglītošanā. Pa šo laiku fakultāte pārdzīvojusi likvidētās Latvijas Policijas akadēmijas studentu integrāciju, atjauninājusi savu mācībspēku sastāvu, būtiski palielinot tiesību zinātņu doktoru īpatsvaru tajā. Savukārt fakultātes atbalstītā politiķu iecere par vienota juridiska eksāmena ieviešanu Latvijā, kas ļautu paaugstināt un vienādot tieslietu izglītības līmeni valstī, palikusi vien koncepcijas stadijā. Noslēdzot astoņu gadu darba posmu, K. Strada-Rozenberga sarunā ar "Jurista Vārdu" atskatās uz dekāna amatā paveikto.
Cik daudz studentu šobrīd ir Juridiskajā fakultātē?
Kopš sāku strādāt dekāna amatā, šis skaits ir būtiski sarucis – šobrīd bakalaura, maģistra un doktorantūras programmā kopā ir 1365 studējošie, un šim skaitlim ir tendence samazināties.
Pa šiem astoņiem gadiem vislielākais studentu skaits – vairāk nekā 2000 – tika sasniegts 2010. gadā, kad mēs pārņēmām likvidētās Policijas akadēmijas studentus. Tomēr studējošo skaits atkal ļoti strauji nokrita, jo tie bija galvenokārt studenti, kas šeit tikai noslēdza akadēmijā uzsāktās studijas. Policijas akadēmijas īstenotajās studiju programmās mēs jaunus studentus neuzņemam. Līdz ar to šis studentu skaita pieaugums bija īslaicīga parādība, kas kopējā statistiskā objektīvi nemaz nebūtu jāiekļauj.
Kāpēc LU JF studentu skaits turpina samazināties?
Tas ir saistīts ar Latvijas demogrāfisko situāciju – strauji sarūk vidusskolu absolventu skaits. Turklāt mums strauji samazinās ne tik daudz pirmkursnieku skaits, cik vēlākos kursos no studijām atskaitīto studentu skaits. Bakalaura programmā dienas nodaļā mēs uzņemam aptuveni tikpat studentus cik iepriekš.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.