7. Jūlijs 2015 /NR. 26 (878)
Redaktora sleja
Pussolis līdz risinājumam
10

Šīs nedēļas "Jurista Vārdā" piedāvājam divas publikācijas par jauno kārtību, un tā kopumā vērtējama atzinīgi.

Tomēr šajā nozarē pastāv vēl vismaz viena tiesiska problēma, kura joprojām ir neatrisināta, – tā sauktie fiktīvie īres līgumi, kurus solītājs nereti iegādājas kopā ar nekustamo īpašumu. Ekonomikas ministrija 2013. gadā izstrādāja Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, kas paredzēja risinājumu šai problēmai – dzīvojamās telpas īres līgums būtu saistošs jaunajam īpašniekam tikai tad, ja tas ierakstīts zemesgrāmatā.

Satversmes tiesa lietā Nr. 2013-17-01 "Par likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 8. panta pirmā teikuma atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam" atzina, ka tiesību norma – ja dzīvojamā māja vai dzīvoklis pāriet citas juridiskās vai fiziskās personas īpašumā, jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi – atbilst Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam.

Ekonomikas ministrija 2014. gada jūlijā atsauca Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, ņemot vērā Satversmes tiesas lemto un apstākli, ka likumprojekta saskaņošanas laikā tika saņemti komentāri uz 156 lappusēm un par 108 iebildumiem neizdevās rast vienošanos.

Tieši viens gads ir pagājis, tomēr problēmas ar fiktīvajiem īres līgumiem saglabājušās, un publiski nav zināms, vai un kādu risinājumu valsts paredzēs šai problēmai.

Praksē ir situācijas, kad ilgtermiņa īres līgumi tiek slēgti fiktīvi vai ar atpakaļejošu datumu, lai kavētu izsolītā īpašuma nonākšanu jaunā īpašnieka valdījumā. Uzdošanās par īrnieku ir kļuvusi par atsevišķu personu rūpalu. Šāda situācija rodas tāpēc, ka par īpašuma lietošanu noslēgts īres līgums, par kura esamību iepriekš (iegādājoties dzīvokli) nav iespējams pārliecināties.

Īpašuma ieguvējam ir iespēja savas tiesības aizsargāt, ceļot tiesā prasību par attiecīgā īres līguma atzīšanu par spēkā neesošu. Taču, kamēr nav likumīgā spēkā stājies un izpildīts tiesas spriedums, īpašnieka tiesības ir ierobežotas, īpašums netiek apsaimniekots un rada zaudējumus. Tiesas process ir ilgstošs. Pārsūdzības tiesā nereti tiek izmantotas ļaunprātīgi, lai paildzinātu tiesas procesu un vairotu jaunā īpašnieka vēlmi atrisināt situāciju ar maksājumu negodprātīgajam īrniekam. Praksē ir gadījumi, kad personas apzināti iesniedz tiesā dokumentus ar trūkumiem un tiesas lēmumi par tiem ikreiz tiek pārsūdzēti, tādējādi pārsūdzību skaits vienā lietā ir vairāki desmiti. Problēmas negatīvās sekas jeb tiesas procesa ļaunprātīgu izmantošanu daļēji risina nesenie, 23. aprīļa, Civilprocesa likuma grozījumi attiecībā uz atteikšanos pieņemt pieteikumu un pieteikuma atstāšanu bez virzības un blakussūdzības nepieņemšanas pamatu un atstāšanu bez virzības.

Tomēr jebkurā gadījumā šobrīd nekustamā īpašuma iegādāšanās izsolē ir kā "zaķa pirkšana maisā". Šāda situācija būs tik ilgi, kamēr nebūs nodrošināta situācija, ka pircējam ir pilnīga informācija par iegādājamo objektu.

2015. gada maijā publicētajā Bruno Defēna (Bruno Deffains) un Katrīnes

Kesedjanas (Catherine Kessedjian) pētījumā par tiesisko noteiktību (Index of Legal Certainty) (pētījums veikts Centre de Recherches en Economie et Droit, Université Panthéon-assas Paris II un Fondation pour le Droit Continental) secināts, ka tiesiskā noteiktība ir gan demokrātiskas sabiedrības un tiesiskas valsts, gan arī viens no ekonomikas augšanas pamatiem. Uzņēmējiem arvien vairāk ir nepieciešama stabilitāte un prognozējamība globālās konkurences apstākļos. Nav šaubu, ka vietējie un ārvalstu investori analizē tiesiskos riskus pirms lēmuma pieņemšanas par finanšu līdzekļu ieguldīšanu konkrētā valstī. Tiesiskās noteiktības līmenis atspoguļo tiesību sistēmas kvalitāti.

Elektroniskās izsoles ir pareiza rīcība, kas izsoļu jomā vairos tiesisko skaidrību un prognozējamību, tomēr nepieciešams arī nākamais solis.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Pussolis līdz risinājumam. Jurista Vārds, 07.07.2015., Nr. 26 (878), 2.lpp.
VISI RAKSTI 7. Jūlijs 2015 /NR. 26 (878)
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
7. Jūlijs 2015 / 09:33
9
ATBILDĒT
Un izeja, protams, meklējama notariātā... Komersanti krupi norija, norīs arī īrnieki...
Baraks Osama > Jurčiks
7. Jūlijs 2015 / 12:10
0
ATBILDĒT
Un tieši kur slēpjas cēlonis antipātijām pret notariātu? Takses pārāk augstas (absolūtos skaitļos, nevis formāli salīdzinot ar to, kā bijis pirms tik un tik gadiem un kas kad paaugstināts vai pazemināts)? Takses adekvātas, vienkārši notāri jau tā saņem "nesmuki daudz"? Skandālu izraisīta neuzticība notariālajam aktam kā šķirai? Vēl kas cits?
Jurčiks > Baraks Osama
7. Jūlijs 2015 / 12:24
8
ATBILDĒT
Man galvenais cēlonis antipātijām pret notariātu ir tas, ka tasd tiek uzspiests visiem kā obligāti izmantojams pakalpojums neatkarīgi no tā, vai es gribu justies drošs vai nē. Es dzīvoju pēc principa, ka es pats novērtēju situāciju un riskus un rīkojos atbilstoši vērtējumam, nevis kā jūga lopiņš eju tikai vienā - oficiālajā virzienā. Jā, un atbildību par sava lēmuma sekām es arī pats uzņemos...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties