Katrs noziedzīgs nodarījums apkārtējā pasaulē atstāj kaut kādas izmaiņas, ko krimināltiesībās dēvējam par kaitīgām sekām. Darbība vai bezdarbība, kas nav radījusi kaitīgas sekas vai vismaz draudējusi tādas izraisīt ar likumu aizsargātām interesēm, nav prettiesiska.
Ar kaitīgām sekām krimināltiesībās saprot tāda kaitējuma nodarīšanu ar Krimināllikumu aizsargātām personas interesēm, kuras radušās personas prettiesiskas darbības vai bezdarbības rezultātā.
Tādā nozīmē kaitīgās sekas ir katra noziedzīga nodarījuma pazīme, kas raksturo prettiesiskās darbības vai bezdarbības kaitīgumu. Kaitīgums reizē ar vainu saskaņā ar Krimināllikuma1 (turpmāk arī – KL) 6. pantu ir iekļauts noziedzīga nodarījuma jēdzienā. Tā ir kaitīgo seku pirmā nozīme krimināltiesībās; tā tieši neietekmē noziedzīga nodarījuma kvalifikāciju un soda noteikšanu.
Otra kaitīgo seku nozīme izriet no Krimināllikuma sevišķās daļas normu uzbūves īpatnībām, jo ne katra noziedzīga nodarījuma kaitīgās sekas kā kaitējums ar likumu aizsargātām interesēm ir iekļautas konkrētā noziedzīgā nodarījuma sastāva objektīvās puses pazīmju skaitā. Tikai tādā gadījumā, ja kaitīgās sekas ir iekļautas kāda noziedzīga nodarījuma objektīvās puses pazīmju skaitā, tās attiecas uz attiecīgās darbības vai bezdarbības kvalifikāciju saistībā ar kaitīgajām sekām. Teiktais izriet no KL 1. panta pirmās daļas, ka kriminālatbildības pamats ir personas izdarīts Krimināllikumā paredzēts nodarījums, kam ir visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes; tātad arī kaitīgās sekas kā nodarījuma objektīvās puses pazīme.
Krimināllikuma sevišķās daļas normās kaitīgās sekas kā noziedzīga nodarījuma objektīvās puses pazīme tiek norādītas materiāla sastāva noziedzīgos nodarījumos. Tādu noziedzīgu nodarījumu sastāvos ietverta ne vien prettiesiskā darbība vai bezdarbība, bet arī radītā kaitējuma smagums, būtiskums, apmērs u.tml., kas nodarīts ar Krimināllikumu aizsargātām interesēm. Kaitīgās sekas tiek norādītas gadījumos, kad darbība vai bezdarbība ar likumu aizsargātām interesēm rada materiālu, fizisku vai citādi nosakāmu reālu noteiktas smaguma pakāpes kaitējumu, ko var izteikt salīdzināmās vienībās.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.