1. Septembris 2015 /NR. 34 (886)
Skaidrojumi. Viedokļi
Individuālais paziņojums, kas skar citu personu tiesības un pienākumus
6
Mārcis Krūmiņš
LU Juridiskās fakultātes lektors, zvērināts advokāts, “Skudra un Ūdris advokātu birojs”  

Vēlme uzrakstīt šo rakstu radās pavisam nejauši. Tas notika pēc tam, kad darba procesā nācās saskarties ar problēmu, kurai pēc savas būtības nemaz nevajadzētu būt problēmai. Turpmāk tiks apskatīts Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums, kas pēc savas būtības ir likums, kurš nosaka kārtību, kādā Latvijā esošās personas gūst visaptverošu informāciju par to tiesībām un pienākumiem.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Proficius Aliri
3. Septembris 2015 / 15:36
0
ATBILDĒT
Paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” nav vienkāršs personas vēlmes darīt zināmu Latvijas iedzīvotājiem un komersantiem noteiktu informāciju izpaudums. Jāatceras, ka oficiālā publikācija ir publiski ticama un saistoša. Turklāt, tiklīdz informācija ir publicēta, sāk darboties prezumpcija – neviens nevar aizbildināties ar oficiālajā izdevumā publicēto oficiālo paziņojumu nezināšanu (OPTIL 2.panta otrā daļa). Tādējādi likums nosaka visām personām pienākumu zināt oficiālo publikāciju. Lai ierobežotu šādas informācijas apjomu, likumdevējs ir tiešā tekstā noteicis, ka privātpersonu informācija publicējama oficiālajā izdevumā tikai tad, ja “to oficiālu publicēšanu paredz ārējie normatīvie akti” (OPTIL 10.panta pirmā daļa). Tādējādi skaidri saskatāms, ka tas ir izņēmuma rakstura noteikums. Apšaubāma ir pieļaujamība publicēt citu informāciju (pat analoģijas rezultātā), jo tas ietekmē tiesisko noteiktību, citu privātpersonu tiesības zināt, ka šāda informācija tām ir jāzina. Ja likums neparedz noteiktas informācijas publicēšanu oficiālajā izdevumā, vai tad var prasīt, lai citas privātpersonas nepieciešamības gadījumā pārbaudītu, vai attiecīga informācija nav publicēta (piem., izmantojot rakstā minēto autora darbu, persona varētu neiedomāties pārbaudīt oficiālās publikācijas, jo likums šādu paziņojumu neparedz). Jau šobrīd pienākums zināt oficiālās publikācijas ir drīzāk utopija, nevis tiesiska realitāte. Padarot informācijas apjomu neierobežotu, šāda prezumpcija vēl vairāk tiktu degradēta. Tādā gadījumā, kurš gan varētu liegt publicēt informāciju par laulībām, miršanu, jebkādas kustamas mantas piederību u.tml.
Autora apgalvojums, ka to, “ka likumdevējs ir vēlējies paplašināt sniegtās informācijas apjomu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, norāda likuma nosaukums [..]” un “likuma virsraksts norāda uz to, ka likums ir domāts ne tikai publikācijām no valsts puses, bet arī tādai informācijai, ko sniedz tiesību subjekti un kas nav saistīta ar valsts vai pašvaldību izdotajiem tiesību aktiem”, domājams, ir pārsteidzīgs. Likuma virsraksts atspoguļo likuma satura (precizēts 3.lasījumā). Oficiāla publikācija ir visa oficiālajā izdevumā publicētā informācija (OPTIL 2.panta pirmās daļas 1.teikums); privātpersonu paziņojumi, sludinājumi un cita informācija ir viens no oficiālās publikācijas veidiem – oficiālais paziņojums (OPTIL 10.panta pirmā daļa). Savukārt tiesiska informācija (protams, arī lielākā daļa oficiālo publikāciju ir “tiesiska” informācija), kas nav oficiāla publikācija, likuma ietvaros varētu būt sistematizētie tiesību akti (OPTIL 16.pants). Likuma nosaukums nav pamats publicējamās informācijas apjoma paplašināšanai.
Name
2. Septembris 2015 / 16:26
0
ATBILDĒT
Ģeniāls ievads: "Vēlme uzrakstīt šo rakstu radās pavisam nejauši."
sm.
1. Septembris 2015 / 13:02
0
ATBILDĒT
Interesanta situācija. Vai pareizāka kārtība nebūtu iesniegt tiesā pieteikumu par juridiska fakta konstatēšanu? Un pēc tam uz tiesas sprieduma pamata konstatēto faktu paziņot. Jo pretējā gadījumā arī nepatiesi autori varētu sākt publicēt paziņojumus par savu autora statusu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties