5. Janvāris 2016 /NR. 1 (904)
Informācija
Likuma desmitgadei veltītajā konferencē – par kriminālprocesa aktualitātēm

2015. gada 16. decembrī Latvijas Universitātē noritēja Kriminālprocesa likuma 10 gadiem veltīti pasākumi: divu kriminālprocesam veltītu rakstu krājumu atvēršana, par ko "Jurista Vārda" lasītāji tika informēti jau iepriekšējā žurnāla laidienā (JV Nr. 50/51, 22.12.2015.), kā arī zinātniska konference "Kriminālprocesa likumam – 10. Pagātnes mācības un nākotnes izaicinājumi". Šajā žurnālā – ieskats konferencē nolasītajos referātos.

Prof. Dr.iur. Ārijas Meikališas referāts "Kriminālprocesa likumam 10 – fakti, vērtējumi, prognozes" bija veltīts Kriminālprocesa likuma desmitgadei, atskatoties uz šajos desmit likuma spēkā esamības gados (profesore apzināti izvairījās no vārdu savienojuma "darbības gados" lietošanas) sasniegto, kā arī izsakot savas prognozes par likuma turpmāko attīstību.

Profesore pievienojās literatūrā izteiktajam viedoklim, ka Latvijas Kriminālprocesa kodeksa nomaiņa bija nepieciešama, jo tas bija mūsdienu apstākļiem neatbilstošs – Kriminālprocesa likumā iekļauts reālistiskāks un modernāks kriminālprocesa mērķa definējums, kā arī Kriminālprocesa likumā ir apskatīti iepriekš kodeksā nenoregulēti (vai nepienācīgi noregulēti) jautājumi. Vienlaikus profesore atzina, ka Kriminālprocesa likumā jau sākotnēji atklājās nevienveidīga pieeja vienveidīgu un salīdzināmu situāciju risinājumā, nepietiekama normu savstarpējā saskaņotība, paviršība likumā iekļauto terminu lietojumā un nepietiekama praktisko situāciju modelēšana, izvairoties no praksē jau zināmu problēmsituāciju risinājuma ietveršanas likumā. Nepieciešamība novērst šos un arī citus negatīvus apstākļus neizbēgami izraisīja daudzskaitlīgus un būtiskus Kriminālprocesa likuma grozījumus – pirmie apjomīgie grozījumi tika pieņemti vēl pirms likuma spēkā stāšanās, un likums tiek intensīvi grozīts joprojām.

Ā. Meikališa izteica pārliecību, ka ar Kriminālprocesa likuma pieņemšanu pasteidzās – pieņemšanas brīdī tas vēl nebija gatavs. Situāciju ar Kriminālprocesa likuma grozījumiem profesore novērtēja ne vien kā "sliktu", bet arī kā "brīžiem kaitējošu".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties