19. Janvāris 2016 /NR. 3 (906)
Skaidrojumi. Viedokļi
Līgumsods par sabiedriskā transporta izmantošanu bez braukšanai derīgas biļetes
6
Mg.iur.
Edgars Grīvnieks
Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesneša palīgs 

Lai nebūtu pārpratumu – raksta autoram nav šaubu, ka sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošana bez biļetes ir negodprātīga rīcība, kura nav pelnījusi publisku atzinību. Līdz ar to raksta mērķis nav braukšanai sabiedriskajā transportā bez biļetes piešķirt morālu vai juridisku attaisnojumu.

Tādējādi autors tikai vēlas turpināt žurnālā "Jurista Vārds" jau iepriekš sākto diskusiju1 par Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma 13. pantā paredzētā līgumsoda samaksas pienākuma juridisko dabu un tā piemērošanas problemātiku.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
skats no alas
19. Janvāris 2016 / 12:07
1
ATBILDĒT
Ļoti labs un interesants raksts.
paldies autoram.

CL 1716. paredz:
Līgumsods ir pametums, ko kāda persona uzņemas ciest sakarā ar savu saistību neizpildi vispār, nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā).

Līgumsods par saistību neizpildi vispār ir konkrēti noteikta naudas summa vai cita mantiska vērtība, kuru nedrīkst noteikt vairākkārtīgu (atkārtotu) vai pieaugošu maksājumu vai devumu veidā.

Līgumsods par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā) var tikt noteikts pieaugošs, taču kopumā ne vairāk par 10 procentiem no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra.

Turklāt:
"Rīgas satiksme" informē, ka no 2015.gada 20.februāra par regulāro pasažieru pārvadājumu līguma pārkāpumu, kad pasažieris sabiedrisko transportu izmanto bez samaksas vai biļetes, kontrolieris pasažierim piemēros līgumsodu šādā apmērā:

Ja līgumsods nav piemērots gadu pirms pārkāpuma izdarīšanas - 20EUR klātienē vai 30EUR rēķina gadījumā

Ja līgumsods ir piemērots vienu reizi gada laikā pirms pārkāpuma izdarīšanas - 20EUR klātienē vai 35EUR rēķina gadījumā;

Ja līgumsods ir piemērots divas reizes gada laikā pirms pārkāpuma izdarīšanas - 20EUR klātienē vai 40EUR rēķina gadījumā;

Ja līgumsods ir piemērots trīs reizes gada laikā pirms pārkāpuma izdarīšanas - 20EUR klātienē vai 50EUR rēķina gadījumā;

Jautājums teorētiķiem polēmikai:

RS piemērotais līgumsods pakrīt zem 1716.panta otrās vai trešās daļas?
skats no alas > skats no alas
19. Janvāris 2016 / 12:11
0
ATBILDĒT
un vai piemērotais līgumsods, ievērojot vienas biļetes cenu ir samērīgs, jo īpaši ņemot vērā līgumsoda tendences judikatūrā
Elviss
19. Janvāris 2016 / 11:14
2
ATBILDĒT
Patīk šis raksts, paldies autoram. Būtu ļoti labi, ja autors būtu šī līgumsoda piemērošanu apskatījis arī no Civillikuma 1717.panta puses kontekstā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma 13.panta devīto daļu un MK noteikumu Nr.599, 115.punktu. MK noteikumu punktā teikts, ka par līgumsoda apmēru vienojas pasūtītājs un pārvadātājs, bet Civillikuma 1717.pants nosaka, ka par līgumsoda apmēru vienojas līguma slēdzēji. Uzskatu, ka MK un sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma normas ir pretrunā Civillikuma 1717.pantam.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties