23. Februāris 2016 /NR. 8 (911)
Numura tēma
Izglītošana pārmāc tiesas galveno uzdevumu – strīdu izšķiršanu
3
Dr.habil.iur.
Kalvis Torgāns
LU Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis 

Ir svarīgi, lai tie, kas lasa spriedumu civillietā, gūst pārliecību, ka tiesa ir gan noskaidrojusi un novērtējusi lietā nozīmīgos apstākļus, gan pareizi piemērojusi likumus, pratusi to pārliecinoši un loģiski izklāstīt tiesas dokumentā. Liekvārdība un pārmērīga likuma normu citēšana nestiprina šādu pārliecību, drīzāk vājina iespēju uztvert konkrētā strīda risinājuma pamatotību. Tiesas spriedumam ir jābūt skaidram un saprotamam ikvienam lasītājam, taču tā izglītojošā iedarbība ir pakārtota galvenajam tiesas uzdevumam – taisīt likumīgus un taisnīgus spriedumus.

Nav šaubu, ka tiesas spriedumu kvalitātes jautājums ir aktuāls gan civillietās, gan administratīvajās un krimināllietās. Visās minētajās nozarēs galvenā kvalitātes vērtēšanas pazīme ir sprieduma likumība un pamatotība. Taču ir arī nozaru specifika, un civillietās prasības tiesvedībā tāda izriet no fakta, ka norit sacīkste starp divām pusēm. Tas nozīmē, ka abas puses ļoti retos gadījumos uzskata sevi par ieguvējām, kāda parasti ir neapmierināta. Līdz ar to pārsūdzību skaits ir lielāks un par spriedumu kvalitāti vajadzētu spriest pēc tā, cik attiecīgās instances spriedumu ir palikuši negrozīti pēc pārsūdzības iespēju izmantošanas.

Zināmu priekšstatu par pārsūdzību rezultātiem dod Augstākās tiesas apkopotie statistikas dati, kas pagaidām publicēti vien par 2014. gadu.1 Vairāk nekā 400 spriedumu ir bijuši ar tādiem trūkumiem, kuru dēļ atcelti. Lai arī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, vērojama izbrāķēto spriedumu daļas neliela samazināšanās, jāteic, ka joprojām gadās redzēt spriedumus, kas savu šausminošo trūkumu dēļ met smagu ēnu pār tiesnešu lielum lielās daļas kvalitatīvā darba kopskatu.

Tiesu spriedumus vērtē arī pēc citām pazīmēm. Tikko atkārtoti izdotajā Civilprocesa likuma komentāru I daļā norādītas vairākas citas pazīmes, kurām jāatbilst kvalitatīvam spriedumam.2 Tam jābūt pilnīgam, visus prasījumus aptverošam, kategoriskam, pēc formas jāsatur visi rekvizīti un sastāvdaļas. Nav gan izcelts, bet pašsaprotami, ka spriedumam jābūt skaidrā un gramatiski pareizā valodā, ar attiecīgām norādēm uz likuma normām utt. Vispārēji atzīts, ka spriedumam piemīt audzinoša un preventīva iedarbība. Tāpēc ir svarīgi, lai tie, kas lasa spriedumu, gūst pārliecību, ka tiesa ir gan noskaidrojusi un novērtējusi lietā nozīmīgos apstākļus, gan pareizi piemērojusi likumus, pratusi to pārliecinoši un loģiski izklāstīt tiesas dokumentā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Senlatvietis
23. Februāris 2016 / 14:50
0
ATBILDĒT
Piekrītu Torgāna kungam.
Ne jau pilnībā nocitētajā pantā ir spēks, bet gan kvalitatīvā, lakoniskā un kodolīgā tiesas atziņā, kas sasaistīta ar attiecīgo tiesību normu.
Juris Meščerjakovs
23. Februāris 2016 / 13:25
0
ATBILDĒT
Spriedumam ir jābūt lakoniskam un saturīgam, bet bez autora minētās problēmas par gariem, skaidrojošiem spriedumiem, kas ienākuši no administratīvo tiesu pieejas, ir arī īsi, bet nevis kodolīgi, bet "haltūru" spriedumi, no kuriem šķiet, ka tiesa/tiesnesis vispār nav izpratīs strīdus būtību, bet spriedumā atrakstījies reducējot strīdu uz dažām problēmām, pie tam bieži vien par ar prasības pamatu un priekšmetu nesaistītām. Nemaz jau nerunājot, par to, ka spriedumā prasītājs, atbildētājs tiek sajaukts ar to pārstāvi, vai motīvu daļā palikuši "kopēt-ielīmēt" (copy-paste) pieejas dēļ lietas dalībnieku nosaukumi vai vardi no pavisam citas lietas.
mazgudrais > Juris Meščerjakovs
24. Februāris 2016 / 10:36
0
ATBILDĒT
par ielīmēšanu (ne par saturu) - tiesu portālā ir atrodami spriedumi, kuri tādā mērā kopijoti - peistoti, ka rindkopām gan burtu izmērs atšķiras, gan stils, gan centrējums
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties