Šī gada pavasarī pēc vairāk nekā 30 Augstākajā tiesā nostrādātiem gadiem (galvenokārt tiesneša, bet pēdējos dažus gadus – tiesas darbinieka amatā) pensionējās ilggadējais Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietnieks un Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētājs Pāvels Gruziņš – viens no pieredzējušākajiem krimināllietu tiesnešiem Latvijā.
P. Gruziņa atmiņas par ilggadējo tiesneša darbu – gan padomju tiesu sistēmā, gan neatkarību atguvušajā Latvijas Republikā –, kā arī par tiesu sistēmas transformāciju no padomju iekārtas uz demokrātiskas valsts tiesu sistēmu ir aizraujošs stāsts, ko būtu vērts dzirdēt katram mūsdienu juristam. Tā, piemēram, viņš atgādina, ka padomju tiesas darbojās kā divpakāpju sistēma (rajona tiesas un LPSR Augstākā tiesa), bet sarežģītākajos gadījumos lietas nonāca uzreiz Augstākajā tiesā, kura sprieda kā pirmā un reizē arī galīgā instance, jo tās spriedums faktiski bija nepārsūdzams (vienīgi atsevišķos gadījumos, piemēram, ja tika piespriests nāvessods, to "pārbaudīja" PSRS Augstākā tiesa). Tāpat pieredzējušais jurists labprāt dalās atmiņās par tiesas spriešanu kopā ar padomju tiesu sistēmai raksturīgajiem piesēdētājiem.
P. Gruziņš sācis darbu kā rajona tiesnesis, kuram jāizšķir visu veidu lietas, nokļūstot LPSR Augstākajā tiesā, izvēlējies darbu Krimināllietu tiesas kolēģijā, jo tur "vajadzēja vairāk vīriešus tādēļ, ka daudzas lietas bija ļoti smagas". Tiesneša amatā P. Gruziņam vairākkārt nācies arī skatīt krimināllietas, kurās varēja tikt piespriests nāvessods. Viņš atgādina, ka padomju tiesībās nāvessods bija paredzēts ne tikai par slepkavību ar iepriekšēju nodomu vainu pastiprinošos apstākļos, bet – saskaņā ar LPSR Kriminālkodeksu – arī par dzimtenes nodevību, bandītismu, par darbībām, kas dezorganizē labošanas darbu iestāžu darbību, valsts vai sabiedriskā īpašuma izlaupīšanu sevišķi lielā apmērā, izvarošanu pie pastiprinošiem apstākļiem, kukuļņemšanu, gaisakuģu nolaupīšanu ar smagām sekām, naudas viltošanu, spekulāciju u.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.