6. Septembris 2016 /NR. 36 (939)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā izveidot spēcīgu Eiropas Prokurora biroju
Mg. iur.
Elīna Feldmane
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Starptautisko un procesuālo tiesību nodaļas juriskonsulte, LU Juridiskās fakultātes doktorante 

Viens no šobrīd sarežģītākajiem un izaicinošākajiem Eiropas Savienības (turpmāk – ES) krimināltiesību jomas dienas kārtības apspriežamajiem jautājumiem viennozīmīgi ir regulas priekšlikums par Eiropas Prokurora biroja (turpmāk – Birojs) izveidi, ar kuru, pamatojoties uz Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) 86. pantu, 2013. gada 17. jūlijā nāca klajā Eiropas Komisija un kurā noteikta Biroja struktūra, uzbūve un kārtība, kādā tas veic izmeklēšanu un uztur apsūdzību par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas skar ES finanšu intereses, kā arī daudzi citi svarīgi aspekti ar mērķi nodrošināt Biroja efektīvu darbību.

Ideja par nepieciešamību aizsargāt ES finanšu intereses nav jauna, un jau Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 280. panta pirmajā punktā bija paredzēts, ka "Kopiena un dalībvalstis apkaro krāpšanu un citādu nelikumīgu rīcību, kas apdraud Kopienas finanšu intereses, saskaņā ar šo pantu veicot pasākumus, kuriem jāattur no šādas rīcības, kā arī jānodrošina efektīva aizsardzība dalībvalstīs". Šis regulas priekšlikums ir kā rezultāts pēc vairāk nekā divu dekāžu ilgām sarunām par šādas iestādes izveides nepieciešamību, jo jau 1993. gadā, runājot par Eiropas Kopienas finanšu interešu aizsardzību, tika norādīts, ka šāds pienākums, lai arī galvenokārt piekrīt dalībvalstīm, gulstas arī uz Kopienu, un tai ir jāveic pasākumi, kas veicinātu šādu nodarījumu prevenciju, atklāšanu un izmeklēšanu.1 Jau tad tika norādīts uz nepieciešamību ieviest vienotus standartus attiecībā uz nodarījumiem, kas skar Kopienas finanšu intereses. Eiropas Komisija jau tajā laikā nāca klajā ar priekšlikumu noteikt vienotas sankcijas par šādiem nodarījumiem. Nevienlīdzība dalībvalstu starpā par to, vai attiecīgie nodarījumi būtu atzīstami par administratīviem vai noziedzīgiem, vienotu standartu neesamība un neskaidrība attiecībā uz pastāvošo normu piemērošanu, Eiropas Komisijas izstrādāto modeli padarīja vēl jo pievilcīgāku.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties