25. Oktobris 2016 /NR. 43 (946)
Numura tēma
Tiesiskās vides stabilitāte ir vitāli svarīga ekonomikai
24
Dzintars Rasnačs
tieslietu ministrs 

Latvijas uzņēmēji un ārvalstu investori dažādos forumos ir norādījuši, ka tiesiskās vides stabilitāte un prognozējamība ir vitāli svarīgs tautsaimniecības attīstībai, tās ir labvēlīgi faktori lēmumu pieņemšanai par ilgtermiņa investīcijām Latvijā. Neapšaubāmi, tautsaimniecības izaugsme un valsts ekonomiskā attīstība ir cieši saistītas ar tiesiskās vides pilnveidošanu. Efektīva tieslietu sistēma ir svarīgs priekšnoteikums tautsaimniecības attīstībai. Šīs valdības galvenā prioritāte, kurai ir pakārtoti uzdevumi valdības rīcības plānā, ir tieši saistīta ar sabiedrības labklājību un tautsaimniecības attīstību.

Uzņēmējdarbības tiesiskā tvēruma uzlabošanai

Jāņem vērā, ka prognozējama un stabila tiesiskā vide uzņēmējdarbības attīstībai ir visaptverošs horizontāls jautājums, kas tālu pārsniedz Tieslietu ministrijas kompetenci. Uzņēmējus uztrauc nodokļu politika, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) īstenotā nodokļu iekasēšanas politika (Finanšu ministrija).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
24 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
26. Oktobris 2016 / 14:57
0
ATBILDĒT
Var jau tieslietu ministrs sev sist uz pleca par gaidāmajām reformām maksātnespējas jomā. Var jau. Tikai neviens priekšlikums nav vērsts uz to, lai kreditori saņemtu vairāk naudas.
Kad sākās kritums kreditoru prasījumu apmierināšanā? Jā, pēc Maksātnespējas likuma grozījumiem 2010.gadā. Sākumā visi domāja, ka tas krīzes dēļ. Naudas nav. Bet administratori jau iepriekš brīdināja, ka ar šādu grozījumu pieņemšanu, būs šāds rezultāts. Jo no iepriekšējā regulējuma tika izņemta ārā FAKTISKĀ maksātnespējas iestāšanās diena, līdz ar to darījumus neiespējami apstrīdēt un atgūt naudu, maksātnespējas procesos sāka "ienākt" 95%pilnīgi tukši uzņēmumi.
Naudas līdzekļi 250 eiro tukšajiem procesiem no valsts vairs netika piešķirti (jau no 2009.gada). Uzņēmēji, vai zināt, par ko jūs maksājat uzņēmējdarbības riska valsts nodevu? Agrāk (līdz 2009.un 2010.gadam) daļa šīs nodevas tika novirzīta izdevumu segšanai tukšajos maksātnespējas procesos un administratora atlīdzības segšanai (daudz lielākā apmērā, nekā tagad). Uzņēmējdarbības riska valsts nodevas apmērs pa šiem gadiem nav mainījies. Toties tagad Maksātnesp.lik.112.panta trešā daļa paredz –ja vēlies, lai tukšais process tiktu turpināts –maksā, kreditor. Un pirms maksātnespējas procesa iesniegšanas samaksā pats administratora atlīdzību valsts kontā (depozītu). Kā jūs, uzņēmēji, apčakarē! Jāmaksā to pašu nodevu, bet saņemat daudz mazāk. Kur tiek novirzīts šīs nodevas ieekonomētais atlikums –palielinot valsts iestādes Maksātnespējas administrācijas algas. Jo tikai tā administratorus varēšot uzraudzīt. Nez kā ZTI, advokāti, tiesneši, prokurori, notāri tiek galā, jo viņiem nav šādas īpašās valsts uzraugošās iestādes? Varbūt administratoros stājas īpaši nekrietnie?
Maksātnespējas pieteikumus pēc 2010.gada grozījumiem varēja atsaukt, līdz ar to maksātnespējas pieteikuma iesniegšana tika padarīta par ērtu parāda piedziņas mehānismu (atgūtie līdzekļi neattiecās uz maksātnespējas procesu, samaksāji parādu -maksātnespējas nebija, maksātnespējas procesā šie paši uzņēmumi ienāca vēlāk jau pilnīgi tukši). Tika ieviests TAP -vietā un nevietā. Gribat iztīrīt tukšu savu uzņēmumu, bet kāds jau jūsu uzņēmumam iesniedzis maksātnespējas pieteikumu? Nekādu problēmu, tāpēc ir ieviests TAP un CPL 363.12 panta pirmā daļa. Tikai jāiesniedz tiesā TAP pieteikums (plāns nemaz nav jāgatavo, nekāds administrators nav vajadzīgs, nekas vairs nav jādara). Tā iegūsiet vairākus mēnešus. Pietiks. Tad pasludinās maksātnesp.procesu, bet darījumu apstrīdēšanas un naudas atprasījumu termiņš jau sākas no maksātnespējas procesa PASLUDINĀŠANAS dienas. Ja labi novilksiet laiku, tad neko atprasīt nevarēs. Ja arī varēs, tad par to, kreditori, pašiem būs jāmaksā, tukšais process, saprotiet.
Šie nav ieteikumi, varētu jau ilgi ar piemēriem turpināt. Tas tikai parāda tieslietu ministrijas un pārējo pilnīgo neizpratni par norisēm maksātnespējas procesos. Tās ir iepriekš pieļautās kļūdas un to sekas. Kritums naudas līdzekļu atgūšanā kreditoriem ir vistiešākās sekas iepriekš pieņemtajiem nepareizajiem lēmumiem. Administratori bŗīdināja, viņos neklausījās. Arī tagad Administratoru asociācija ir iesniegusi priekšlikumus (skatīt JV 2016.gada 30.augusta numuru), bet atkal neviens neklausās. Sitiet sev uz pleca, sitiet!
J.D.K. > Magone
26. Oktobris 2016 / 16:16
1
ATBILDĒT
Jāatgriežas pie 1996. gada likuma. Tas bija skaidrs un jēdzīgs.
Magone > J.D.K.
26. Oktobris 2016 / 18:14
1
ATBILDĒT
Nē, ir jāieklausās nozares speciālistu teiktajā, jo patīk tas vai nē, bet zinošākus speciālistus par maksātnespējas procesa administratoriem maksātnespējas jomā neatradīsiet. Tam tā būtu arī jābūt.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 21
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties