Pastāv vairāki iemesli, kādēļ būtu jāizvērtē Latvijā pastāvošo darījumu noslēgšanas vide un tiesiskais regulējums. Gan sabiedrības drošības, gan ekonomiskās izaugsmes apsvērumi ir pamatā tādas darījumu slēgšanas sistēmas sakārtošanai, kas sekmētu godīgus darījumus. Nešaubīgi Civillikums satur atbilstošas ģenerālklauzulas un principus, bet acīmredzot problēmas pastāv.
Gribētu atgādināt un norādīt uz tiem tiesiskas valsts principiem, kuriem būtu jāatbilst arī darījumu slēgšanas jomai. Paskaidrošu, kāpēc vispārīgie tiesību principi attiecas jau pavisam konkrēti uz nekustamo īpašumu darījumiem.
Latvijas Republikas Satversmes 1. pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika. No tā izriet tādi vispārīgie tiesību principi kā tiesiskas valsts princips, taisnīguma un tiesiskās paļāvības princips.1 Satversmes ievada ceturtā rindkopa precīzāk atklāj Satversmes 1. pantu, kad tā noteic, ka Latvija ir demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsti, kas balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības.
Satversmes tiesa savā judikatūrā ir atzinusi, ka no Satversmes 1.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.