7. Marts 2017 /NR. 10 (964)
Tiesību politika
Likumdošanas procesa pilnveidošana: jauna konstitucionāla orgāna piedāvājums
1
Ph.D. (Cantab.)
Ineta Ziemele
Rīgas Juridiskās augstskolas profesore, Satversmes tiesas tiesnese 

Francijā un Nīderlandē valsts konstitucionālo orgānu vidū ir arī tā sauktā Valsts padome (Conseil d"État, Raad van Staat). Nīderlandes Valsts padome ir viens no senākajiem konstitucionālajiem orgāniem pasaulē. Tā ir izveidota 1531. gadā.

Šāda konstitucionālā orgāna funkcijas pamatā var būt divējādas. Valsts padome sniedz padomus likumdošanas procesā. Tā var arī darboties kā augstākā administratīvā jurisdikcija. Valsts padomnieki parasti ir valstī atzīti tiesību eksperti. Padomnieka amatam tiek nodrošināta pilnīga amata neatkarība.

Lai arī katras valsts rašanās vēsture un tai raksturīgā specifika nosaka šīs valsts konstitucionālās iekārtas īpatnības, tomēr citu valstu pieredzē vienmēr var smelties jaunas idejas tad, ja ir jāatrisina konkrēts konstitucionāls jautājums. Francijas un Nīderlandes piemēri ir interesanti ar to, ka šajās konstitucionālajās sistēmās, kurās šobrīd ir pietiekami augsta politiskā un pilsoniskā kultūra, kā arī stabila partiju sistēma, ļoti svarīga loma ir neatkarīgam konstitucionālam orgānam – Valsts padomei, sniedzot ekspertu viedokli likumdošanas procesā. Francijas Valsts padomes priekšsēdētāja vietnieks Žans Marks Suvē, viesojoties Latvijā 2016. gada septembrī, seminārā Valsts prezidenta pilī, kas bija veltīts likumdošanas procesa pilnveidošanas problēmām, skaidroja Francijas Valsts padomes darbu, norādot, ka tai, veicot savas funkcijas likumdošanas procesā, bieži jāpiedāvā arī kvalitatīvāki normatīvo aktu projektu formulējumi.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
hmm
7. Marts 2017 / 14:12
0
ATBILDĒT
Vai tiešām Saeimas Juridiskais birojs vai Saeimas Analīzes dienests ir politiski ietekmējams? Kaut kā nepiekrītu šim argumentam. Īstena zinātnieka pārliecību, domājams, ka neietekmēs ne tas, ka viņš sēdēs divus metrus virs Saeimas, vienā līmenī vai Saeimas otrajā stāvā. Ja ir citādi, tas nav zinātnieks.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties