11. Aprīlis 2017 /NR. 16 (970)
Numura tēma
Favorītisms publiskajos iepirkumos
1
Mg. iur., Mg. sc. env.
Jānis Geks
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesneša palīgs 

Lai radītu vienlīdzīgus konkurences apstākļus visā Eiropā, Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesības nosaka minimālās vienotās prasības publiskajam iepirkumam. Šīs prasības ir pārņemtas nacionālajos tiesību aktos un attiecas uz iepirkumiem, kuru līgumcena pārsniedz noteiktus ES sliekšņus. Tās nosaka vienotu kārtību, kādā pasūtītāji iepērk preces, pakalpojumus vai būvdarbus. Iepirkumiem ar zemāku vērtību tiek piemērotas katras valsts nacionālās prasības. Tomēr jebkurā gadījumā arī katras dalībvalsts nacionālajiem tiesību aktiem ir jāatbilst ES vispārējiem tiesību principiem publiskajā iepirkumā, jo nolūks ir radīt konkurētspējīgu, atvērtu un labi regulētu kopējo iepirkumu tirgu. Tas ir būtiski, jo šādā veidā tiek panākta lietderīga sabiedrības līdzekļu izmantošana. Šie pamatprincipi ir ietverti ES iepirkumu direktīvās, un to vidū ir tādi principi kā pārskatāmība jeb pārredzamība,1 vienlīdzīga un taisnīga attieksme, brīva konkurence, objektivitāte.

Publisko iepirkumu likuma2 2. pants skaidri nosauc likuma mērķi, kas faktiski vēlreiz atkārto direktīvās ietvertos pamatprincipus. Publiskā iepirkuma būtība ir saimnieciski izlietot sabiedrības līdzekļus godīgos iepirkumos. Nav pieļaujamas situācijas, kas var radīt pamatotas šaubas par pasūtītāja izrādītu nepelnītu labvēlību kādam tirgus dalībniekam jeb – citiem vārdiem sakot – favorītismu. Šāda rīcība būtiski mazina sabiedrības uzticību valsts pārvaldei, jo grauj taisnīgumu kā pamatvērtību. Publiskas personas finanšu līdzekļi ir jāizlieto likumīgi un atbilstoši sabiedrības interesēm, nepieļaujot šo resursu izšķērdēšanu, nelietderīgu izmantošanu, korupciju.

Šī raksta mērķis ir ar piemēru palīdzību parādīt atsevišķus gadījumus, kā Latvijā publiskajos iepirkumos faktiski ir izpaudies favorītisms. Rakstā tiks aplūkotas jaunākās Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta nolēmumos paustās atziņas saistībā ar pasūtītāju pieļautajiem pārkāpumiem, patvaļīgi pārtraucot publiskos iepirkumus. Konkrētie gadījumi ir spilgti piemēri, kas kopumā ilustrē joprojām aktuālo problēmu publiskajos iepirkumos – patvaļu, un tie ir tikai lielā aisberga pati redzamākā, mazākā daļa.

Pasūtītāja lēmums par iepirkuma procedūras pārtraukšanu jebkurā gadījumā nedrīkst būt patvaļīgs, pārkāpjot publiskā iepirkuma pamatprincipus,tam ir jābūt objektīvi pamatotam, nepieļaujot jebkādu favorītismu.

Latvijas jaunais normatīvais regulējums publisko iepirkumu jomā piešķir pasūtītājam plašu rīcības brīvību pārtraukt iepirkumu. Proti, pasūtītājs var jebkurā brīdī pārtraukt izsludinātu iepirkumu, ja tam ir objektīvs pamatojums.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
11. Aprīlis 2017 / 14:11
0
ATBILDĒT
Jāteic, ka publisko iepirkumu aktualitāte saasināti no valsts/pašvaldības iestāžu vadības puses tiek uztverta kalendārā gada beigu posmā, kad par visām varītēm ir jāiztērē gada laikā ietaupītā/neiztērētā nauda. Jāatzīst, ka iestādes vadība dažreiz ir ieklausījusies mazā darbinieka - Seska kautrīgajās idejās par budžeta naudas izšķiešanas, atvainojiet, izlietošanas iespējām. Piemēram, par publiskā iepirkuma organizēšanu - sieviešu intīmās higiēnas preču iepirkšanu un apdrukāšanu ar iestādes vapeni. Viena iepirkuma ideja gan tika noraidīta - Seskis publiskā iepirkuma ietvaros bija ierosinājis veikt eiro banknošu drukāšanas pasūtījumu tipogrāfijām, tā teikt, papildus nauda nebaltām dienām vienmēr noder. Nekas, toties tika ņemts vērā Seska ieteikums par vadlīnijām juridisko pakalpojumu iepirkumu organizēšanā. Kā zināms, iestādei caurmērā ir paredzēta jurista/juristu šata vieta, tomēr papildus tiek iepirkti zvērinātu advokātu ārpakalpojumi. Ieteikuma būtība - publisko iepirkumu līgums tiek slēgts ar advokātu biroju, kurš visbiežāk pārstāv iestādes kašķīgākos antagonistus - privātpersonas. Ja iestāde zaudē tiesu, un gan iestādi, gan pretējo prāvnieku pārstāv advokāti no iepirkumu uzvarējušā biroja, tad var teikt, ka advokāti ir bijuši gudrāki gan par iestādi, gan paši par sevi, tātad iepirkums ir bijis pareizs, Ja uzvar tiesā iestāde, tad atkal ir apstiprinājums publiskā iepirkuma pareizībai, jo advokāti ir bijuši visgudrākie. Jāpiezīmē, ka iemeslu publiskajam iepirkumam var atrast vienmēr - kad privātpersona vērsās iestādē ar lūgumu sniegt informāciju par publisko iepirkumu, tika veikts publiskais iepirkums atbildes sagatavošanai - publiskā iepirkuma ietvaros tika veikta liela apjoma naudas banknošu kopēšana un nosūtīšana klientam, lai klients varētu aptvert iestādes iztērētās naudas apmēru.
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties