Čehu tiesību zinātnieka Zdeneka Kūna (Zdeněk Kühn) pētījumu centrā ir Centrāleiropas tiesību attīstības periods pirms un pēc komunisma ideoloģijas ieviešanas sociālistiskajās valstīs 20. gadsimtā, kā arī 21. gadsimta sākumā. Atšķirībā no daudziem plaši pieejamiem Rietumu tiesību zinātnieku darbiem, kas veltīti nacisma ideoloģijas ietekmei uz tiesībām attiecīgajā totalitārā režīma periodā Vācijā, tiesību attīstības problemātika un tiesu prakses galvenās iezīmes Centrāleiropas, kā arī Austrumeiropas reģionā palikušas maz pētītas. Z. Kūns un vairāki citi mūsdienu poļu, čehu un slovāku tiesību zinātnieki savos darbos skaidro, kāpēc vēl joprojām ir aktuāli analizēt 20. gadsimta totalitāro režīmu izpausmes tiesībās un kāda ir to ietekme uz mūsdienu sabiedrību postkomunisma valstīs. Rakstā autores analizē apjomīgās Z. Kūna monogrāfijas “Tieslietas Centrāleiropā un Austrumeiropā: mehāniskās jurisprudences transformācija?” (The Judiciary in Central and Eastern Europe: Mechanical Jurisprudence in Transformation?) nozīmi un aktualitāti Latvijas tiesību zinātnes kontekstā.
Čehu tiesību zinātnieka (vienlaikus arī Čehijas Augstākās administratīvās tiesas tiesneša) asoc. prof. Z. Kūna1 monogrāfiju var uzskatīt par vienu no apjomīgākajiem un pilnīgākajiem darbiem, kurā analizēta Centrāleiropas tiesiskās kultūras attīstība, sākot no 19. gadsimta līdz pat mūsdienām. Pētījumā uzmanība koncentrēta uz tiesu varas ideoloģiju, tiesību izpratni un tiesnešu darba pašizpratni, kas ir tādi fenomeni, kas visticamāk saglabājas juridiskās kultūras dziļākajos līmeņos un ir visnoturīgākie pret jebkādām pārmaiņām un jauninājumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.