Ideja rakstīt komentārus Nolīgumam par starptautisko dzelzceļa kravas satiksmi (SMGS)1 (abreviatūra no krievu val. СМГС – Соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении) autoriem – Latvijas dzelzceļa ekspertiem, arī šo rindiņu autoram, radās, strādājot darba grupā pie šī starptautiskā nolīguma revīzijas.
Lai raksturotu komentārus un labāk pamatotu to radīšanu, sākotnēji jāpakavējas pie SMGS un ar to saistīto dokumentu attīstības vēstures. Jānoskaidro, kā radās SMGS un kāda ir tā būtība.
Eirāzijas kontinentā šodien starptautiskā dzelzceļa kravas pārvadājuma līguma noteikumi ir unificēti un ietverti divos starptautiskos līgumos, kas pieņemti dažādos laikos dažādos vēsturiskos apstākļos un darbojas atšķirīgās teritorijās, attīstījušies dažādu tiesību sistēmu ietvaros. Un tomēr, lai arī abi dokumenti ir atšķirīgi, to sākotne ir vēsturiski kopēja – tā meklējama tā sauktajā 1890. gada Bernes konvencijā par dzelzceļa pārvadājumiem.
Rietumeiropā, Ziemeļāfrikā un Mazāzijā darbojas Konvencija par starptautiskiem dzelzceļa pārvadājumiem (COTIF),2 konkrēti tās B pielikums "Vienveida noteikumi attiecībā uz starptautisko dzelzceļa kravas pārvadāšanas līgumu" (CIM). Bijušās sociālisma nometnes valstīs, dažās ES dalībvalstīs, kā arī Irānā darbojas SMGS. SMGS režīmā tiek pārvadāts apmēram 5500 milj. tonnu kravas gadā (Latvijā ap 50 milj. tonnu).
Starptautiskā dzelzceļa kravas pārvadājumu līguma tiesiskais regulējums vēsturiski ir veidojies reizē ar dzelzceļa attīstību un pārrobežu satiksmi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.