22. Augusts 2017 /NR. 35 (989)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ekspromisoriskā galvinieka tiesiskās aizsardzības doktrinālie aspekti
3
Mg. iur.
Anda Ozola
Latvijas Universitātes rektora padomniece juridiskajos jautājumos 

Tiesu prakse saistībā ar galvinieka tiesisko aizsardzību pret kreditora rīcību sprieduma izpildes procesā izvirza nepieciešamību izvērtēt esošo juridisko doktrīnu, piemēroto interpretāciju, tās tvērumu un taisnīga noregulējuma meklējumā liek iedziļināties attiecīgo tiesību normu jēgā un saturā.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
22. Augusts 2017 / 11:47
1
ATBILDĒT
Vī, labu labais raksts ar pamatotu argumetāciju, jāgaida tagad R.Neilanda kunga komentāri, lai lasītāji no sinerģētiskās vieduma mijiedarbības starojuma plūsmas ekstrahētu vērtīgas atziņas! Attiecībā uz raksta tematiku Seskaprāt galvinieka institūts tiek nepareizi izprasts, tāpēc tik daudz atšķirīgu interpretāciju. Galvinieka institūts sastpams jau romiešu tiesībās un burtiski ietver pienākumu atbildēt par trešās personas saistību ar savu galvu. Tāpēc pastāvēja vairāki kumulatīvi kritēriji, kuru ievērošana bija priekšnoteikums, lai varētu iegūt galvinieka tiesisko statusu. Pirmais priekšnoteikums - rīcībspēja un personiskā brīvība. Otrs priekšnoteikums - mantiskais cenzs. Romā tas bija svarīgs gan nodokļu aprēķināšanā, gan amatu ieņemšanā, gan militārā dienesta lietās, arī privāttiesībās. Ubaga galva kreditoram nebija un nav vajadzīga, tomēr šodien kreditori nereti pavirši vērtē galvinieka spēju pildīt parādsaistības. Trešais priekšnoteikums - politiskās iniciācijas akts. Lietas būtību veido apstākļu kopums, ka fiziskas personas (galvinieka) galva ir personas ķermeņa daļa, bet nav tās īpašums. Šeit vietā ir sen lasīts citāts: „Tiesiskajās attiecībās ar publiskās varas nesēju fiziska persona nav savas galvas īpašnieks vai valdītājs, bet tikai tās turētājs". Tātad Valsts kā publiskās varas nesējs ir katras juridiski saistītas fiziskas personas (pilsonis, pavalstnieks, rezidents u.c.) galvas īpašnieks. Minētais princips tika nostiprināts jau viduslaikos dažādu nodevu (bārdas nodoklis, galvasnauda) veidā, kad persona maksāja Valstij obligātu maksājumu par galvas izmantošanu. Arī nāvessoda veids - galvas nociršana simbolizēja publiskās varas aktu, atņemot necienīgai personai turēšanā nodoto galvu. Jāpiezīmē, ka publiskās varas princips prevalē pār privāttiesību principu, tāpēc Valsts attiecībā uz saviem pilsoņiem var nepildīt saistības, izmantojot atkāpšanās formulu: „Budžetā naff naudiņas". Attiecīgi, galvinieks nevar uzņemties saistības un galvot par trešās personas parādu, ja publiskās varas nesējs nav akceptējis galvinieka rīcību izmantot publiskajai varai piederošo galvu. Jājautā, kādā veidā XXI gs. Latvijā varētu notikt politiskā iniciācija galvinieka statusa iegūšanai? Viens no variantiem varētu būt Valsts ieņēmumu dienesta ikgadējās apbalvošanas labākajiem nodokļu maksātājiem. Ja ir saņemta VID fascija par nevainojumu obligāto maksājumu veikšanu Valstij, persona iegūst tiesības uz noteiktu laiku izmantot Valstij piederošo galvu privāttiesību jomā.
Pika > Seskis
22. Augusts 2017 / 11:59
0
ATBILDĒT
Vairāk gan gribētos dzirdēt K.Torgāna komentāru par šo.
Pika
22. Augusts 2017 / 09:41
1
ATBILDĒT
Paldies autorei par šo rakstu. Par šo netaisnību sen jau bija jākliedz, jo šobrīd kreditoriem ir pilnīga patvaļa parādu piedziņā un otra līgumslēdzējpuse nav no tās aizsargāta vispār.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civillikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties