14. Novembris 2017 /NR. 47 (1001)
Numura tēma
Tiesības uz datu pārnesamību
Mg. iur.
Jūlija Terjuhana
MA grāds informācijas tehnoloģiju tiesībās, ZAB “Skopiņa & Azanda” juriste, sertificēta datu aizsardzības speciāliste 

Tiesības uz datu pārnesamību ir viena no jaunajām datu subjekta tiesībām, kuru paredz Vispārīgā datu aizsardzības regula1 (turpmāk – Regula). Tās 20. pantā noteiktās tiesības uz datu pārnesamību palīdz īstenot Vienotā digitālā tirgus stratēģiju,2 kuras mērķis ir nodrošināt un uzlabot brīvu digitālo preču un pakalpojumu apriti Eiropas Savienībā. Šīs tiesības ieviešanas mērķis ir palielināt datu subjektu kontroli pār saviem datiem, dodot tam iespēju lūgt datu pārzinim izsniegt tā rīcībā esošos personas datus vai lūgt nodot tos citam datu pārzinim, ja tas ir tehniski iespējams.

Ņemot vērā, ka šī ir jauna tiesība, pašlaik datu pārziņiem bieži rodas neskaidrības par tiesību uz datu pārnesamību īstenošanas aspektiem, kuri būs jāievēro pēc tam, kad Regula kļūs tieši piemērojama, tas ir, 2018. gada 25. maijā. Galvenās bažas aptver tiesību uz datu aizsardzību tvērumu – pārnesamo datu apjomu, iesaistīto pušu tiesības un pienākumus, veicot darbības ar datiem, kā arī tiesību īstenošanas organizatoriskos aspektus.

Lai kliedētu pastāvošās šaubas un bažas par tiesību uz datu pārnesamību īstenošanu, Datu aizsardzības direktīvas3 95/46/EK 29. panta darba grupa (turpmāk – 29. panta darba grupa), kurai ir padomdevēja statuss datu aizsardzības jautājumos, 2016. gada 13. decembrī ir izdevusi vadlīnijas par tiesību uz datu pārnesamību īstenošanu.4 Piecus mēnešus vēlāk, 2017. gada 7. aprīlī, 29. panta darba grupa publicēja precizētās vadlīnijas par tiesību uz datu pārnesamību5 īstenošanu, precizējot nostāju jautājumos, kuri tika aplūkoti 2016. gada 13. decembrī publicētajā dokumentā. Šajā rakstā autore apkopo būtiskākās atziņas par tiesību uz datu pārnesamību īstenošanu, kuras autore guvusi, izstrādājot pētījumu6 par datu pārnesamību pirms 29.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties