6. Februāris 2018 /NR. 6 (1012)
Intervija
Tiesu kritika ir jānošķir no uzbrukumiem tiesai
23
Lords Tomass (Lord Thomas of Cwmgledd) intervijā JURISTA VĀRDAM
Foto: en.wikipedia.org

Pat tie Latvijas juristi, kam nav nekādas saskarsmes ar Lielbritānijas tieslietu sistēmu, 2016. gadā, kad Eiropu satricināja Brexit referendums, jādomā, pievērsa uzmanību tiesu procesiem, ar kuriem izstāšanās no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) pretinieki centās procesuāli piebremzēt britu valdības straujo virzību uz ES līguma 50. panta iedarbināšanu (oficiālu izstāšanās procesa sākšanu), cenšoties panākt, ka valdībai pirms galīgā lēmuma pieņemšanas ir jāsaņem arī parlamenta piekrišana.

Pirmā tiesa, kas šos Lielbritānijas konstitucionālos pamatus skarošo lietu par valdības un parlamenta kompetencēm, vienkāršoti sauktu arī par the Article 50 case, izskatīja 2016. gada nogalē, bija Anglijas un Velsas Augstākā tiesa (High Court of England and Wales). Brexit aktīvi atbalstošā britu dzeltenā prese, kas plaši pazīstama ar savu īpašo agresivitāti un pat vulgaritāti, valdībai nelabvēlīgo spriedumu uzņēma ar atklātām dusmām un spēra atbildes soli – uzbruka tiesnešiem. Īpaši izcēlās Daily Mail, kas pirmajā lappusē nodrukāja visu triju tiesnešu fotoattēlus ar tekstu – Enemies of the People (tautas ienaidnieki). Valdība šo spriedumu pārsūdzēja apelācija kārtībā, taču arī Augstākā tiesa (Supreme Court), kas šo lietu tās konstitucionālās nozīmības dēļ skatīja pilnā vienpadsmit tiesnešu sastāvā, nonāca pie tāda paša secinājuma.

Apstākļos, kad arī Latvijā tiek diskutēts par tieslietu sistēmas un preses attiecībām (sk. šodienas laidienā publicēto pārskatu par 26. janvāra konferenci), mūsu lasītājiem noteikti būs interesanti iepazīties ar tāda tiesneša redzējumu, kas reiz izturējis tik ārkārtīgu, ar Latvijas mērogiem nesalīdzināmu publisko ažiotāžu.

"Jurista Vārds" pateicas minēto spriedumu sagatavojušā tiesas sastāva priekšsēdētājam lordam Tomasam (Anglijas un Velsas Augstākās tiesas priekšsēdētājs no 2013. līdz 2017. gadam) par viņa interviju Latvijas juridiskajam žurnālam. Šodien šo sarunu piedāvājam mūsu lasītājiem: par tiesu attiecībām ar presi, robežām starp demokrātiskai sabiedrībai nepieciešamo tiesu kritiku un nepieļaujamiem uzbrukumiem tiesnešiem, par tiesu varas labas reputācijas un sabiedrības uzticēšanās priekšnosacījumiem, par tiesu neatkarību utt.

Kā jūs raksturotu 50. panta lietu (the Article 50 case) no jurista skatpunkta?

Svarīgi uzsvērt, ka lieta pēc būtības bija par svarīgu tiesisku jautājumu, bet vienlaikus saistījās ar ļoti grūtu politisku problēmu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
23 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
7. Februāris 2018 / 17:33
3
ATBILDĒT
Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētāja Zita Kupce, kura Latvijas Televīzijā (LTV) iepriekš izteicās, ka nevar salīdzināt tiesnešu un medmāsu atbildību, turklāt, «ja dzīve piespiestu, viņa par medmāsu strādāt varētu, bet medmāsa par tiesnesi, jādomā, nevarētu».
Tiesnesis R.Buls ir nācis pierādīt, ka pat tad, ja dzīve nespiež, tiesnesis var strādāt par medbrāli. Par ko gods un cieņa viņam!
nevar, nevar salīdzināt > Seskis
8. Februāris 2018 / 10:42
4
ATBILDĒT
tiesnešu un medmāsu atbildību, tas nudien ir tiesa, jo no medmāsas rīcības ir atkarīga cilvēka dzīvība un veselība, bet no tiesneša - tikai sasmērētu papīru kaudzes apmērs
:( > nevar, nevar salīdzināt
8. Februāris 2018 / 12:33
0
ATBILDĒT
Diemžēl - pēc negodprātīgu tiesnešu darba arī dzīves tiek salauztas...paliek vien plikā dzīvība...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 20
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties