Turpinot Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pasniedzēja un zvērināta advokāta Jāņa Lapsas iesākto diskusiju par Augstākās tiesas 2017. gada 29. decembra lēmumu lietā Nr. SPC-27/2017 (C04291511) par priekšrocību ieguvušas īpašuma tiesību atzīšanas prasības nodrošinājuma atzīmes dzēšanas nepieļaujamību,1 šajā rakstā sniedzu atsevišķus apsvērumus par minētā jautājuma būtību un Augstākās tiesas lēmumā ietverto risinājumu, kā arī tā izziņošanu sabiedrībai.
I. Par lietas izskatīšanas rezultātu publiskošanu
Savu publikāciju J. Lapsa iesāk ar kritiskām atziņām par veidu, kādā Augstākā tiesa ir darījusi zināmu sabiedrībai informāciju par iepriekš minēto lēmumu. Pirmkārt, pietrūkstot norādes uz konkrēto lēmumu numuru. Otrkārt, neesot norādes, kur var iepazīties ar attiecīgā lēmuma saturu. Autors arī sniedz savu redzējumu par labo praksi, proti, ka nolēmumi būtu publicējami pilnā apmērā un, vēlams, ar papildu skaidrojumu.
Pārpratumu novēršanai jāpaskaidro, ka paziņojums, kuram savu uzmanību ir pievērsis kritiskā viedokļa autors,2 ir paredzēts ne vien juristu, bet arī plašākas sabiedrības operatīvai informēšanai par tai nozīmīgām tiesu lietām iespējami vienkāršā un saprotamā veidā. Šādus paziņojumus Augstākā tiesa sniedz par lietām, par kurām pastāv nozīmīga sabiedrības interese vai arī kurās tiek risināti sabiedrībai būtiski tiesību jautājumi. Minētie paziņojumi sabiedrībai un presei parasti tiek publiskoti attiecīgā tiesas nolēmuma pasludināšanas dienā. Tā tas tika izdarīts arī konkrētā lēmuma gadījumā.3 Šo paziņojumu mērķis nav sniegt papildu komentāru par nolēmumiem, bet gan, izklāstot salīdzinoši vienkāršā izteiksmē un uzsverot galvenās tiesas atziņas, operatīvi informēt sabiedrību par to, kā izspriesti tai nozīmīgi jautājumi.
Papildu skaidrojumus par nolēmumiem, proti, tādus skaidrojumus, kas pārsniegtu nolēmuma saturiskās robežas, piemēram, ietvertu nolēmumā neminētus argumentus tā pamatojumam u.tml., Augstākā tiesa nesniedz, jo nepieciešamais un reizē pietiekamais pamatojums ir atrodams pašā nolēmumā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.