6. Februāris 2018 /NR. 6 (1012)
Redaktora sleja
Intelektuālā īpašuma tiesības cīņas sportā

Kopš televīzijas piedāvā skatītājiem iegādāties īpašu "biļeti" uz cīņu skatīšanos ekskluzīvā tiešraidē, vairāk nekā trīsdesmit dažādu cīņas veidu pārraidēs saskaņā ar Business Insider datiem ir sasniegts vismaz viens miljons abonentu. Līdz ar Latvijas boksera Maira Brieža panākumiem starptautiskā līmenī, arī Latvijā arvien vairāk attīstās maksas televīziju piedāvājums iegādāties īpašu abonementu uz skatītāju izraudzīto pārraidi. To var atzīt par būtisku panākumu arī intelektuālā īpašuma tiesību jomā.

Latvijas iedzīvotāju vidējais dzīves līmenis ir ļoti audzis, salīdzinot ar, piemēram, deviņdesmitajiem gadiem, kad praktiski jebkurš televizora īpašnieks varēja bez lielām pārdomām izlikt savu aparātu publiskai redzamībai, lai visi kopā skatītos basketbola vai hokeja čempionāta spēles ar Latvijas izlases piedalīšanos. Valsts policija boksera un vienlaikus arī policista M. Brieža cīņas laikā veica bezprecedenta reidus pa bāriem un kafejnīcām. Pagājušā gada nogalē notikušās cīņas laikā policija pārbaudīja 473 vietas (pēc citiem datiem pat vairāk nekā 500), konstatējot 30 pārkāpumus. Šīs slejas rakstīšanas brīdī vēl nav pieejama nesenākās cīņas statistika, bet ir pamats uzskatīt, ka izpratne par šo intelektuālā īpašuma pusi ir būtiski augusi un pārkāpēju skaits varētu būt kļuvis mazāks, arvien vairāk kļūstot tiem, kas izvēlas pirkt licenci pārraižu demonstrēšanai savā iestādē. Tiesību telpai kļūstot stiprākai, televīzijas translāciju vērtības pieaugums būtiski ir sekmējis bokseru labklājības pieaugumu.

Senajā Grieķijā un Senajā Ķīnā pirms vairākiem tūkstošiem gadu radās pirmie cīņas sporta veidi, bet līdz pat mūsdienām šajā sporta veidu atzarā vērojama viena no vislielākajām sadrumstalotībām, raugoties no juridiskā skatpunkta. Mūsdienās par ietekmīgākajām organizācijām boksā, kuru līdzāspastāvēšanu atzīst Starptautiskā boksa slavas zāle, tiek uzskatītas četras: par vecāko boksa organizāciju atzītā Pasaules boksa asociācija (World Boxing Association), kurai seko Pasaules boksa padome (World Boxing Council), kā arī Starptautiskā boksa federācija (International Boxing Federation) un Pasaules boksa organizācija (World Boxing Organization). No šīm četrām organizācijām M. Briedis bija ieguvis Pasaules boksa padomes čempiona jostu. Tikmēr Latvijas Boksa federācija pārstāv Latviju Starptautiskajā boksa asociācijā (AIBA) un Eiropas boksa konfederācijā (EUBC). Vienlaikus nevar ignorēt, ka olimpiskais bokss tiek dēvēts arī par "amatieru boksu" un ir maz saistīts ar iepriekš minētajiem starptautiskajiem profesionālajiem boksa orgāniem. Vairumā pārējo pasaules populāro sporta veidu organizācijā redzamie juridiskie labirinti, šķiet, ir daudz vieglāki nekā boksā.

Jaukto cīņas mākslu (MMA) finansiālie panākumi pasaulē arī saistāmi ar funkcionāru lielisko prasmi sekmīgi izmantot intelektuālā īpašuma tiesību sniegtās iespējas. Pasaules populārākā MMA organizācija ir UFC, kuras priekšteči esot rīkojuši īstas "cīņas bez noteikumiem". Ar laiku cīņas noteikumos parādījās vairāk ierobežojumu, un pavisam nesen UFC apmaiņā pret četriem miljardiem ASV dolāru mainīja īpašnieku. Arī šajā cīņas sportu atzarā vērojama visai liberāla dažādu organizāciju līdzāspastāvēšana.

Iespējams, cīņas sporta veidi no juridiskā viedokļa daudz labāk sader ar konkurences tiesībām, kamēr futbolā pastāvošās vienas organizācijas (FIFA) vara to ir novedusi pie skandāliem.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Kakstāns Ā. Intelektuālā īpašuma tiesības cīņas sportā. Jurista Vārds, 06.02.2018., Nr. 6 (1012), 2.lpp.
VISI RAKSTI 6. Februāris 2018 /NR. 6 (1012)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties