Ņemot vērā, ka persona, izdarot noziedzīgu nodarījumu, var vienlaikus arī radīt kaitējumu citai personai, nereti ir iespējama situācija, kurā viena un tā paša nodarījuma izdarīšanas rezultātā tiek ierosināts kriminālprocess, kā arī cietušais ceļ prasību par radītā kaitējuma kompensēšanu. Personai, kurai nodarīts kaitējums citas personas prettiesiskas rīcības rezultātā, ir tiesības uz kompensāciju, un šādas tiesības cietušajam izriet no materiālajām tiesību normām.1 Taču, lai efektīvi un pilnvērtīgi nodrošinātu minēto tiesību aizsardzību, procesuālajām tiesībām nevajadzētu tikt iztulkotām un piemērotām tādā veidā, kas neattaisnojami un nesamērīgi ierobežo cietušā tiesības.
Gadījumos, kad noziedzīga nodarījuma rezultātā nodarīts kaitējums citai personai, persona, kura krimināllietā atzīta par cietušo, ir tiesīga lūgt piedzīt kompensāciju gan atbilstoši Kriminālprocesa likuma 26. nodaļas noteikumiem, gan arī tiesīga celt prasību atbilstoši Civilprocesa likuma noteikumiem. Kā norādīts tiesību doktrīnā, kompensācija krimināllietā ir atlīdzība, kas vienlaikus pildītu gandarījuma sniegšanas funkciju cietušajam par trīs veidu kaitējumiem: morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām un mantisko zaudējumu, ja tāds ir bijis.2
Var izveidoties situācijas, kurās civillieta sakarā ar celto prasību tiek ierosināta pirms krimināllietas, ja, piemēram, kaitējumu radošo darbību noziedzīgais raksturs tiek atklāts vēlāk,3 vai sakarā ar to, ka jautājums par civillietas ierosināšanu tiek izlemts ātrāk, prasītājs lūdzis nodrošināt prasību pirms vai pēc prasības celšanas un citu apstākļu dēļ.
Lai arī civillietu un krimināllietu savstarpējā mijiedarbībā ir saskatāmas iespējas normatīvo regulējumu un tiesību piemērošanas praksi pilnveidot, piemēram, jautājumā par civiltiesiska strīda interpretācijas robežām, lemjot par krimināllietas ierosināšanu, nemantiskā kaitējuma kompensāciju apmēra noteikšanā kriminālprocesā, šajā rakstā uzmanība tiks veltīta jautājumam par tiesvedības apturēšanu civillietā sakarā ar krimināllietu, kura ierosināta saistībā ar nodarījumu, kas kā citas personas tiesības un tiesiskās intereses aizskarošs ir vienlaikus arī prasības pamats ierosinātajā civillietā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.