24. Aprīlis 2018 /NR. 17/18 (1023/1024)
Numura tēma
Viens, divi, trīs – un tu esi brīvs

Trīs instanču tiesu sistēmas uzdevums ir nodrošināt pamattiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Tas iespējams vienīgi taisnīgā tiesā, kas ietver divus aspektus, proti, taisnīga tiesa kā neatkarīga tiesu varas institūcija, kas izskata lietu, un taisnīga tiesa kā pienācīgs, tiesiskai valstij atbilstošs process, kurā lieta tiek izskatīta. Šoreiz administratīvo tiesu priekšsēdētāji diskutē par neatkarīgas tiesu varas institūcijas nozīmi un informē par aktualitātēm katrā tiesu instancē.

KVALITĀTE, VIENVEIDĪBA, EFEKTIVITĀTE

Ilze Freimane,
Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja


Administratīvā rajona tiesa ir pirmās instances tiesa vairumam administratīvo lietu. Rajona tiesa ir tā tiesu instance, kurā ir jāpaveic visas pamata darbības, lai lieta vispār izveidotos – jānoskaidro prasījums un lietā iesaistītās personas, jāsavāc pierādījumi, kā arī jāsniedz risinājums tiesiskajam strīdam. Pirmās instances sūtība ir ieguldīt vislielāko darbu lietā, noskaidrojot visus būtiskos tiesiskos un faktisko apstākļus. Tā kā trīs instanču tiesu sistēmas viens no būtiskākajiem aspektiem ir tas, ka pierādījumiem vērtējums tiek sniegts divās tiesu instancēs, tad ir ļoti svarīgi, lai rajona tiesā darbs tiktu paveikts pilnvērtīgi. Ja rajona tiesā darbs nav paveikts pietiekami kvalitatīvi, tad netiek attaisnota trīs tiesu instanču pastāvēšanas ideja un jēga. Savukārt, ja darbs ir padarīts atbilstoši, tad augstākas instances tiesas var pievērsties tikai lietas strīdīgajiem aspektiem. Tas samazina nepieciešamo laika patēriņu lietas izskatīšanai, kā arī rada iespēju lietu izvērtēt daudz vispusīgāk un skrupulozāk. Ja lietas izskatīšanu tēlaini salīdzina ar mājas būvēšanu, tad pirmā instance ir tā, kas mājai ieliek pamatus un uzbūvē pirmo stāvu. Ja viss ir izdarīts pareizi, tad ir liela varbūtība, ka arī māja kopumā būs izdevusies.

Raugoties vēsturiski, par veiksmīgu ir atzīstama tiesu namu izveides ideja. Pēc tiesu namu darbības uzsākšanas 2009. gadā Administratīvā rajona tiesa ir kļuvusi pieejamāka cilvēkiem reģionos un lietu izskatīšana ir kļuvusi efektīvāka. Saskaņā ar statistikas datiem 2008. gadā tikai 36 % lietu tika izskatītas gada laikā, pārējās tika skatītas krietni ilgāk. Savukārt 2017. gadā 87 % lietu tika izskatītas viena gada laikā. Jāatzīmē, ka tas, ka tika izveidoti tiesu nami vienas tiesas ietvaros, nevis atsevišķas tiesas, ļauj elastīgi reaģēt uz noslodzes atšķirībām starp dažādiem tiesu namiem un nepieciešamības gadījumā veikt lietu pārdali, lai nodrošinātu raitāku lietu izskatīšanu visos reģionos. Tas arī tiek darīts – vismaz divreiz gadā tiek izvērtēta noslodzes atšķirība un nepieciešamības gadījumā veikta lietu pārdale visas tiesas ietvaros.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties