Ar pragmatisku entuziasmu stāstot par Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes (JF) domes izveidoto Juridiskās zinātnes institūtu (turpmāk – Institūts), Vadims Mantrovs demonstrē mūsdienīga tiesībzinātnieka svarīgākās īpašības. No vienas puses, jau pietiekami pieredzējis un zinošs speciālists, kas sevi apliecinājis arī profesionālajās gaitās kā advokāts, no otras puses – vienlaikus enerģijas pilns ieviest vairāk dzīvības zinātniskajā pētniecībā juridiskajā zinātnē. V. Mantrovs 2017. gada 22. novembrī uz pieciem gadiem ievēlēts Institūta direktora amatā. Tāpat uz pieciem gadiem ievēlēta Institūta zinātniskā padome, uz kuru koleģiāli un nemitīgi uzsverot komandas darba nozīmi, atsaucas Institūta direktors. Paralēli Institūta komandas kopīgajam darbam, kas saistīts ar pētniecību juridiskajā zinātnē, V. Mantrovs uzsver arī vēlmi pievērsties starpdisciplināriem jautājumiem, tādējādi risinot tautsaimniecībai un sabiedrībai aktuālas problēmas un piedāvājot to risinājumus.
Kā Institūta direktors, lūdzu, pastāstiet par tā izveidošanu un jūsu lomu tajā.
Diskusiju līmenī ideja par atsevišķu institūtu zinātniskajai pētniecībai juridiskajā zinātnē jau bija ilgāku laiku. Gan es, gan citi LU JF kolēģi juta vajadzību pēc šāda institūta. Bija nepieciešams institucionālais ietvars kolektīvas zinātniskās pētniecības veikšanai. Svarīgi bija uztvert juridisko pētniecību profesionāli, nevis kā savu hobiju. Pagājušajā gadā šī ideja aktualizējās, un rudenī tika izstrādāts Institūta nolikums, savukārt ideja materializējās brīdī, kad LU Senāts izdarīja grozījumus JF nolikumā, JF dome apstiprināja Institūta nolikumu un ar rektora rīkojumu Institūts uzsāka savu darbu pagājušā gada 1. decembrī.
Esmu Institūta direktors, un Institūtam ir zinātniskā padome, kas pārrauga institūta darbību. Institūtam ir pirmie projekti, kuri iesākumā nav lieli. Mums ir ambīcijas iesāktos projektus turpināt un iet uz priekšu.
Institūtā darbojas piesaistītie JF mācībspēki, piedaloties dažādos ar juridisko zinātni saistītos (precīzāk – zinātniskās pētniecības juridiskajā zinātnē) projektos. Tā kā pētniecība var būt dažāda, jāuzsver, ka Institūts var veikt pētniecību tikai zinātniskajā jomā. Neizslēdzam iespēju, ka darbības gaitā izklāstīsim sabiedrībai savas idejas populārzinātnisku publikāciju veidā, kā arī sniedzot intervijas un paužot viedokļus. Pamatā Institūta darbība būs par un ap zinātnisko pētniecību juridiskajā zinātnē un starpdisciplināros pētījumos.
Institūta nodibināšana un darbības uzsākšana nebūtu bijusi iespējama bez maniem draudzīgajiem un atsaucīgajiem JF kolēģiem. Īpaši pateicīgs esmu JF dekānei Anitai Rodiņai, JF domes locekļiem un tiem kolēģiem, kuri jau ir piekrituši iesaistīties Institūta projektos.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.