29. Maijs 2018 /NR. 22 (1028)
Tiesību prakse
Darba likuma 122. pantā noteiktā prekluzīvā termiņa pārkāpuma sekas
2
Augstākās tiesas Civillietu departamenta spriedums
JUDIKATŪRAS MAIŅA
Lietā Nr. SKC-404 /
2018. gada 25. aprīlī

Vēršanās tiesā pēc Darba likuma 122. pantā noteiktā viena mēneša termiņa, kuru prasītājs nav lūdzis atjaunot, ietveras Civilprocesa likuma 132. panta pirmās daļas 2. punkta sastāvā un apliecina subjektīvās prasības tiesības zudumu, kas ir pamats atteikumam pieņemt prasības pieteikumu vai tiesvedības izbeigšanai, ja lieta ir bijusi ierosināta (Civilprocesa likuma 223. panta 2. punkts).

Augstākā tiesa šādā sastāvā: tiesnesis referents Valerijans Jonikāns, tiesnesis Intars Bisters, tiesnese Anda Briede, tiesnese Vanda Cīrule, tiesnese Anita Čerņavska, tiesnese Ināra Garda, tiesnese Ļubova Kušnire, tiesnesis Valerijs Maksimovs, tiesnese Zane Pētersone, tiesnese Marika Senkāne, tiesnesis Aigars Strupišs, rakstveida procesā izskatīja civillietu sakarā ar prasītājas [pers. A] kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2017. gada 23. maija spriedumu [pers. A] prasībā pret SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, atjaunošanu darbā, atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu un vienošanās atzīšanu par spēkā neesošu daļā.

Aprakstošā daļa

[1] Ar Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2015. gada 26. oktobra spriedumu atzīts par spēkā neesošu SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" [pers. A] izsniegtais darba līguma uzteikums un [pers. A] atjaunota darbā minētajā sabiedrībā.

Saskaņā ar 2016. gada 9. martā noslēgto darba līgumu [pers. A] pieņemta darbā SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" iecirkņa "Zemgale" Apsaimniekošanas daļas nama pārziņa amatā.

Savukārt atbilstoši 2016. gada 22. marta darba līguma grozījumiem [pers. A] pārcelta darbā iecirkņa "Kurzeme" Apsaimniekošanas daļas namu pārziņa amatā uz namu pārzines Irēnas Brūklenes pārejošas darbnespējas laiku, vēlāk saskaņā ar 2016. gada 31. maija vienošanos par grozījumiem darba līgumā pārcelta darbā iecirkņa "Kurzeme" Apsaimniekošanas daļas namu pārziņa amatā uz namu pārzines [pers. B] pārejošas darbnespējas laiku.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" 2016. gada 25. jūlijā izsniegusi [pers. A] darba līguma uzteikumu, kurā norādīts, ka darba līgums tiek izbeigts atbilstoši Darba likuma 113. pantam, jo namu pārzines [pers. B] pārejošā darbnespēja ir izbeigusies, līdz ar to darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas 2016. gada 25. jūlijā.

[2] [Pers. A] 2016. gada 25. augustā cēlusi tiesā prasību pret SIA "Rīgas namu pārvaldnieks", kurā lūgusi:

– atzīt par spēkā neesošu starp [pers. A] un SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" 2016. gada 22. martā noslēgtās vienošanās 4. punktu un 2016. gada 31. maijā noslēgtās vienošanās 4. punktu;

– atzīt 2016. gada 25. jūlija uzteikumu par spēkā neesošu;

– atzīt [pers. A] un SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" darba tiesiskās attiecības par nodibinātām uz nenoteiktu laiku;

– atjaunot [pers. A] darbā;

– piedzīt no SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" vidējo izpeļņu par visu darba piespiedu kavējuma laiku, kas uz 2016. gada 29. novembri ir 3267,73 EUR.

Prasības pieteikumā norādīti šādi apstākļi.

[2.1] Pildot Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2015. gada 26. oktobra spriedumu, prasītāja ir atjaunota darbā, noslēdzot 2016. gada 9. martā darba līgumu, ar kuru prasītāja uzņēmās veikt namu pārziņa amata pienākumus uz nenoteiktu laiku.

2016. gada 22. martā un 2016. gada 31. maijā noslēgtās vienošanās nemainīja darba līguma termiņu, jo prasītāja tikai aizvietoja darbiniekus viņu slimības laikā. Līdz ar to nebija tiesiska pamata slēgt darba līgumu uz noteiktu laiku un izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma 113. pantu.

[2.2] Parakstot vienošanās, prasītāja tika maldināta, jo viņai bija nepareizs, īstenībai neatbilstošs priekšstats par apstākļiem, kas saistīti ar minēto vienošanos saturu un tiesiskajām sekām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
29. Maijs 2018 / 11:19
0
ATBILDĒT
Prieks par tādu spriedumu! Manā ieskatā, pareizi un pamatoti. Mazākuma viedoklis ir pārāk gramatisks likuma normu interpretējums. Labi, ka tas ir tikai mazākuma viedoklis.
Mazākums
29. Maijs 2018 / 08:41
0
ATBILDĒT
Mazākuma viedoklis šķiet loģiskāks.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties