5. Jūnijs 2018 /NR. 23 (1029)
Skaidrojumi. Viedokļi
Daži apsvērumi par tiesu varas ētisko kontekstu
10
Dr. phil.
Skaidrīte Lasmane
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece, emeritētā profesore 

Rekontekstualizācija

Jaunas idejas un vērtējumus var iegūt dažādi. Ja tikai grib tos iegūt un ja sociālā apkaimē samanāms kāds pieprasījums pēc pārmaiņām. Bez idejām, kā zināms, pārvērtībām grūti sākties. Kāda sociāli vai profesionāli pierasta domājuma problematizējums parasti ierosina jaunu impulsu attieksmes un rīcības pārvērtībām.

Viens no veidiem, kā paplašināt nozīmju un ideju lauku, ir cita konteksta klātbūtne jeb rekontekstualizācija. Konteksts ierosina pierastās attieksmes un rīcības virziena alternatīvu. Kad vienā profesionālu diskursu vidē pierastu priekšstatu, normu, vērtību kontekstuāli pārnes uz citu vidi, veidojas atšķirīgs redzējums, paplašinot un piešķirot citādu nozīmi kanoniskai, bieži dogmatiski nostiprinātai domāšanai. Atklājas jauni interpretācijas virzieni un paplašinās apziņas horizontu daudzveidība. Rekontekstualizējot izdodas iegūt citu nozīmi, jaunu intelektuālu un emocionālu pieredzi.

Vēstures konteksts, piemēram, būtu ieguvums Latvijas tiesu varas pārstāvju sociālo lomu izaicinājumiem un pilsoniskās pašapziņas gūšanai, ņemot vērā pirmo valsts prezidentu Jāņa Čakstes, Gustava Zemgala, Alberta Kvieša juridisko izglītību, kā arī viņu advokātu, notāru praksi. Var iegūt jaunas ierosmes, identificējot sevi ar juristiem – izciliem latviešu dzejas radītājiem un attīstīt sevi jaunrades virzienā. Pietiek apzināties nesenos 150-gadniekus – advokātu Raini vai topošo juristu Eduardu Veidenbaumu. Juristi Latvijas politiskās un kultūras vēstures kontekstā nav tikai nostalģijas, bet arī pašapziņas un lomu paplašinājuma ierosmes lauks.

Literatūra, māksla, vēsture ir visparastākais pārsteidzošu jaunu izvēles piedāvājumu konteksts, kurā skats uz savu dzīvi vai profesiju bagātinās ar vīziju, ideju un alternatīvu piedāvājumiem.

Profesionāli ierobežotas un pierastas domāšanas paplašinājuma ierosinātājs var būt kāda mūsdienu dzīves situācija, bieži nejauša, kuras konteksts pārskaņo uz pārsteidzoši atšķirīgu atskārsmi un attieksmi pret sevi, likumu, normām vai principiem, lai palūkotos uz pierasto ikdienu nedaudz citādi. Dažkārt pietiek ar nejaušību un niansi, lai sāktos "vērtību pārvērtēšana" un mainītos domāšanas un attieksmes virziens.

Rekontekstualizācijai ir piemērots arī starpdisdiplinārs skatījums, kad vienā zinātnes un pētniecības nozarē atklātais pārnests uz citu nozari un tās kontekstā ierosināts atšķirīgs, bieži hibridizēts zināšanu papildinājums. Teiktais attiecas gan uz filozofijas, psiholoģijas, antropoloģijas vai komunikācijas kontekstā skatītām tiesību un tiesu lietām, gan uz judikatūras ētisko kontekstu, par kuru turpmāk nedaudz izvērstāk.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viesturs
8. Jūnijs 2018 / 15:30
4
ATBILDĒT
>>ĒTIKA
Jūs vienu sengrieķu vārdu tagad skaidrojat angliski :)) Par to jau es saku, ka gandrīz neviens nesaprot šī svešvārda nozīmi, tai skaitā Jūs :)) Zināms, ka tas tjip saistās ar nekonkretizētām sajūtām, Viens to saprot vēsturiski, cits socioloģiski, cits tulkojot skaidrojumus no angļu, nūbiešu vai juridiskiem tekstiem.
>>BLUEBERRY
vēlos teikt, ka pat šajā sīkajā diskusijā apstiprinājies mans apgalvojums, ka ,,ētika" ir svešvārds, ko katrs saprot pārlieku individuāli, arī mūsdienās :)
un nu negribētos to ikdienā lietot vispār, zinot tā patieso nozīmi vārda izcelsmes valodā :))
:)
7. Jūnijs 2018 / 16:58
7
ATBILDĒT
"Šauri profesionāli noslēgts likuma lasījums dažkārt var nodarīt nelabojamu kaitējumu ne tikai taisnīgam tiesas spriedumam, bet arī tiesas, tiesneša autoritātei un cieņai, kā arī uzticībai tiesu sistēmai sabiedrībā vispār....."
Vai šo nevajadzētu zelta burtiem uzrakstīt virs katras tiesu ēkas vai ar tieslietām saistītas institūcijas, tai skaitā prokuratūras, KNAB un tml. ?!?
Jurčiks > :)
8. Jūnijs 2018 / 20:31
4
ATBILDĒT
Nē, nevajadzētu! Jo tas paver ceļu pūļa varai un linča tiesai. Piekrītu Prometejam: par ētiku ir skaisti runāt teorētiski, bet, nedod Dievs kādam no jums sastapties ar linča pūļa ētiku. Iedvesmai varat pasmelties tvneta vai delfu anonīmajos komentāros. Bet pūlis taču grib tikai labu...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties