26. Jūnijs 2018 /NR. 26 (1032)
Redaktora sleja
Sporta pārraides par valsts naudu
5

Latvijas sabiedriskajā televīzijā vērot Japānas–Senegālas, Dienvidkorejas–Meksikas vai Panamas–Tunisijas futbola spēli šķiet tik pašsaprotami, ja runājam par FIFA pasaules kausa spēlēm, kas notiek mūsu kaimiņvalstī Krievijā. Uzmanīgāk pārskatot spēļu sarakstu un televīzijas programmu, kā arī papētot šo pārraižu finansējuma avotus, tomēr vairs nešķiet, ka šo spēļu atspoguļošana Latvijas sabiedrībai būtu jāuztver tik pašsaprotami.

Par Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgiem notikumiem cita starpā nosauktas pasaules hokeja čempionāta finālsacensības, pasaules kausa izcīņa futbolā un Eiropas futbola čempionāta finālsacensības. Šādu sporta sacensību sarakstu Ministru kabinets (MK) 2011. gadā1 (formāli) noteica saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma prasībām. Tāpat sarakstā iekļautas olimpiskās spēles, Latvijā notiekošie čempionāti olimpiskajos sporta veidos. Tātad arī Panamas futbola izlases (55. spēcīgākā pasaulē!) spēle Latvijas sabiedrībai uzskatāma par nozīmīgu.

Būtu jāatzīst, ka septiņu gadu laikā kopš minēto noteikumu pieņemšanas dzīve ir gājusi uz priekšu un savulaik Kultūras ministrijas (KM) sagatavotais saraksts, iespējams, nav pilnībā ticis līdzi progresam. Patiesībā situācija ir daudz sliktāka. Saskaņā ar to pašu MK noteikumu anotāciju2 tomēr jāsecina, ka pēc būtības šis saraksts ir radīts 2004. gadā un 2011. gadā ir tikai formāli pārapstiprināts bez nopietnāka izvērtējuma. Noteikumu projekta anotācijā KM pavisam godīgi gan ir norādījusi iemeslus, kādēļ netika nodrošināta sabiedrības līdzdalība – Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums aizstāja Radio un televīzijas likumu un mainījās terminoloģija. Tātad faktiski vismaz 14 gadus nav veikts nekāds nozīmīguma izvērtējums sabiedrības interesēm nozīmīgo pasākumu sarakstā. Var uzskatīt, ka tāpēc valsts ieskatā basketbola izlase ("maz zināmie" Kambala, Biedriņš, Porziņģis), tenisisti (Gulbis, Ostapenko) un pludmales volejbolisti (Samoilovs, Pļaviņš un Šmēdiņš) sabiedrībai nav nozīmīgi. Var jau būt, ka spēle starp 27. un 61. (Japāna un Senegāla) vai 21. un 55. (Tunisija un Panama) spēcīgāko futbola izlasi ir vērtīgāka nekā jebkura Samoilova un Šmēdiņa vai Jeļenas Ostapenko cīņa attiecīgi Beach World Tour vai WTA Grand Slam.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ļoti daudz uzmanības veltīja Latvijas Radio 5 saturam, un sabiedrībā plaši tika diskutēts par NEPLP aktivitātēm šajā jautājumā. Kāpēc "sabiedrībai īpaši svarīgie notikumi", lai tos rādītu tiešraidē par valsts naudu, nav pelnījuši vismaz tikpat skaļu diskusiju (vai vismaz nelielu izvērtējumu) nu jau vairāk nekā četrpadsmit gadus?

RAKSTA ATSAUCES /

1. Ministru kabineta 2011. gada 1. februāra noteikumi Nr. 91 "Noteikumi par Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgiem notikumiem, kas atspoguļojami audiovizuālajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos".

2. Ministru kabineta noteikumu projekta "Noteikumi par Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgiem notikumiem audiovizuālajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos" sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums (anotācija). Pieejams: http://tap.mk.gov.lv/doc/2005/KMAnot_271210.40.docx

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Kakstāns Ā. Sporta pārraides par valsts naudu. Jurista Vārds, 26.06.2018., Nr. 26 (1032), 2.lpp.
VISI RAKSTI 26. Jūnijs 2018 /NR. 26 (1032)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Homērs
26. Jūnijs 2018 / 08:11
5
ATBILDĒT
Gribētu piekasīties vārdiem "Patiesībā situācija ir daudz sliktāka." Ļoti atvainojos, bet, lai izteiktu šādu apgalvojumu, kaut kur iepriekš situācija jāapraksta kā "slikta", bet tas nav darīts. "Sliktās" situācijas nav un nevar būt viena konkrēta iemesla dēļ - futbols bija sporta karalis, ir sporta karalis un būs sporta karalis vēl ļoti, ļoti ilgi. Kamēr citi piesauktie sporta veidi uz futbola fona ir diezgan lielas niecības ar mazu auditoriju. Spēle Japāna - Senegāla bija viena no skatāmākajām spēlēm, kas šajā Pasaules kausā (starp citu "Pasaules kauss" raksta ar lielo burtu) ir bijusi. Un jā, Latvijas sabiedrība ir pelnījusi redzēt neapšaubāmi nozīmīgāko sporta forumu pasaulē. Autors iespējams šo faktu neatceras, bet sabiedrības diskusija tieši FIFA Pasaules kausa sakarā ir bijusi 2002.gadā, kad LTV nenopirka tiesības pārraidīt Pasaules kausu Latvijā. Tracis bija diezgan liels. Par laimi palīgā nāca kāda politiskā partija, kas jau Pasaules kausa gaitā nosponsorēja raidtiesību iegādi, protams, apmaiņā pret nemitīgu sevis reklamēšanu.
Loģiski > Homērs
26. Jūnijs 2018 / 15:22
18
ATBILDĒT
Visu cieņu,bet,manuprāt,futbols nav populārakais sporta veids Latvijā. Latvijā iecienītākais un skatītākais sporta veids ir hokejs,bet futbols,diemžēl, Latvijā praktiski neeksistē. Varētu saprast,ka futbola čempionāts tiek translēts,jo Latvijas futbola valstvienība ir tā dalībniece,taču ņemot vērā tās necilo sniegumu pēdējos gados,es domāju,ka tas nenotiks tuvāko 5 gadu laikā. Es piekrītu autoram un arī neuzskatu,ka nodokļu maksātāju līdzekļus būtu jāšķiež uz sporta pārraidēm,kuras skatās labi ja puse valsts iedzīvotāju. Ja kādam ir luste skatīties futbolu - tam speciāli ir paredzēti sporta kanāli,kuri mūsdienās ir pieejami praktiski katram Latvijas iedzīvotājam.
Ansis > Loģiski
29. Jūnijs 2018 / 10:45
1
ATBILDĒT
Pilnīgs analfabētisms sportā! Uz futbolu Skonto stadionā uz jebkuru starptautisku maču nāk tūkstoši un daudz vairāk skatītāju, nekā uz hokeju.....
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties