21. Augusts 2018 /NR. 34 (1040)
Skaidrojumi. Viedokļi
Veselības datu izmantošana pētniecībā Latvijā Vispārīgās datu aizsardzības regulas kontekstā
5
Mg. iur.
Agnese Bankava
LU Medicīnas fakultātes pētniece 
Dr. sc. adm.
Juris Bārzdiņš
LU Medicīnas fakultātes asociētais profesors 
Dr. iur.
Arnis Buka
LU Juridiskās fakultātes docents 
Dr. sc. soc.
Signe Mežinska
LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore 

Šī gada 25. maijā spēkā stājās viens no pēdējos gados lielāko sabiedrisko rezonansi guvušajiem Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību aktiem – Vispārīgā datu aizsardzības regula (turpmāk – Regula).1 Regulas ietekmē Latvijā ar šī gada 5. jūliju Fizisko personu datu aizsardzības likumu aizstāja jaunais Fizisko personu datu apstrādes likums.2 Šie akti regulē ļoti plašu ar datu izmantošanu saistītu jautājumu loku, galveno uzmanību pievēršot indivīda privātuma aizsardzības garantēšanai. Tomēr šī raksta mērķis ir jaunā regulējuma kontekstā aplūkot tikai nelielu un specifisku ar veselības datiem saistītu jautājumu loku, proti, iespējas izmantot informāciju par personas veselību zinātniskās pētniecības vajadzībām. Vēl vairāk, raksta formāts attiecībā uz šiem jautājumiem ļauj tikai ieskicēt situāciju un galvenās problēmas, nepiedāvājot detalizētus šo problēmu risinājumus.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Inga
22. Augusts 2018 / 14:08
0
ATBILDĒT
Rakstā minētā regula cita starpā stājās spēkā jau divus gadus atpakaļ (regulas 99.pants) pretēji raksta ievaddaļā minētajam. Ar 2018.gada 25.maiju tiek uzsākta tās piemērošana, nevis datējams spēkā stāšanās brīdis.
Seskis
21. Augusts 2018 / 09:22
2
ATBILDĒT
Vispārīgā datu aizsardzības regula neparedz mirušas personas datu aizsardzību. Tāpēc ir saprotama daudzu ārstu nostāja - daudz vienkāršāk ir pacientam iedurt miesās šļirci ar gaisa burbuli un pēcāk pārdot orgānus nekā ņemties ar pacienta nožēlojamās dzīvītes vēl nožēlojamāko faktisko apstākļu pētniecību un aizsardzību. Var piekrist arī ārstu viedoklim, ka jebkuras fiziskas personas dzīve ir seksuāli transmisīva slimība, kas iegūta dzimumkontaktu ceļā un 100% gadījumu beidzas letāli. Ja viens slimais uzskata, ka viņa datus nedrīkst uzzināt kāds cits slimais, tad viņš patiešām ir dubultslims un tā ir diagnoze.
Raimonds > Seskis
22. Augusts 2018 / 09:17
0
ATBILDĒT
Mirušas personas dati kļūst par aizgājēja radinieku personas datiem, jo arī pēc gēniem var identificēt dzīvi palikušos radus. Tā ka regula tomēr paredz mirušas personas datu aizsardzību, bet nu jau attiecībā pret dzīvi palikušajām saistītajām radnieciskajām personām.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties