28. Augusts 2018 /NR. 35 (1041)
Skaidrojumi. Viedokļi
Cilvēktiesību un pamatbrīvību pārkāpumi, turot smagi slimu personu apcietinājumā
5
Mg. iur.
Eleonora Plētiena
Juriste www.labakaisjurists.lv, iepriekš sevišķi svarīgu lietu izmeklētāja 

Piemērojot personām drošības līdzekli – apcietinājumu vai piespriežot sodu, saistītu ar brīvības atņemšanu, tiesām ir principiāli svarīgi, pieņemot lēmumus, ņemt vērā personas veselības stāvokli, it īpaši personām, kam jau ir noteikta invaliditāte, kas saistīta ar funkcionāliem ierobežojumiem, vai personām, kurām noteiktas smagas vai nāvējošas diagnozes, kuru uzraudzība apcietinājumā nav iespējama, jo brīvības atņemšanas vietās personai nevar nodrošināt veselības uzturēšanai piemērotus apstākļus vai apstākļus, kas veicinātu atveseļošanos. Personu ar nāvējošām diagnozēm apcietināšana nav pieļaujama, jo netiek ņemts vērā humānisma princips. Personu ar smagām diagnozēm apcietināšana pārkāpj vairākas nacionālo tiesību normu prasības, kā arī šādā gadījumā netiek ievērota Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija un Eiropas Komitejas spīdzināšanas un necilvēcīgas vai pazemojošas rīcības vai soda novēršanai (turpmāk – CPT) standarti.

Aprūpe un palīdzība

Latvijā brīvības atņemšanas iestādēs medicīnisko darbinieku kvalifikācija liedz smagi slimiem cilvēkiem sniegt medicīnisko palīdzību tādā apjomā, kādu pieprasa attiecīgā diagnoze. Ja ieslodzījuma vietā cilvēkam ir nepieciešama ātrā palīdzība, tās sniegšanai pastāv vairāki ierobežojumi.

Tā 2012. gada 12. aprīļa Rekomendācija Nr. CM/Rec(2012)5 par Eiropas ētikas kodeksu cietumu darbiniekiem paredz, ka cietumu darbiniekiem jānodrošina pilnīga veselības aizsardzība personām, kuras atrodas viņu pārziņā, un nekavējoties jārīkojas, lai vajadzības gadījumā sniegtu medicīnisko palīdzību.1 Cietumu darbiniekiem personām ieslodzījuma laikā jānodrošina drošība, higiēna un atbil­stošs uzturs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
HMM...
31. Augusts 2018 / 09:30
1
ATBILDĒT
Mjā... Lasot rakstu, jūtu, ka ir labs materiāls vienai labai šausmu filmai - pagrabā, ar kukaiņiem un citiem rāpuļiem piepildītas kameras, gaisma tikai no mazas, ar nagiem izskrāpētas spraugas kameras sienās. Visi kliedz un mokās sāpēs no neārstējamām slimībām, mēra, tuberkulozes. Veselie cietumnieki, ja nesaslimst fiziski, tad noteikti garīgi. Un nezinu, kur esmu dzīvojusi, ka tādas vispārzināmos faktus (ja "nav noslēpums...") neesmu dzirdējusi... Velns, cietumnieki ir labi meļi, vai arī mazohisti - vieni saka, ka cietumā dzīve skaista, esot uzbarojušies, katru dienu labi ēd un uz trenažieru zālēm staigā, citi regulāri iznākot no cietuma tur atgriežas... Hmm...
jt
29. Augusts 2018 / 15:56
0
ATBILDĒT
labākais jurists...he he
Pats
29. Augusts 2018 / 10:15
0
ATBILDĒT
Un vēl - autorei vajadzētu zināt, ka MK 2007.gada 20.marta noteikumi Nr. 199 jau sen kā zaudējuši spēku!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties